Ζωγραφήγηση: Ταξιδεύοντας με τα σύμβολα και τους μύθους της Χάρτας του Ρήγα

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα  του Onasis Fountation “Ζωγραφήγηση: Ταξιδεύοντας με τα σύμβολα και τους μύθους της Χάρτας του Ρήγα” .H διαδικτυακή παρουσίαση του προγράμματος πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 11 Μαΐου 2023. Με αφορμή ένα σπάνιο αντίτυπο της Χάρτας του Ρήγα Φεραίου, που βρίσκεται στην Ωνάσειο Βιβλιοθήκη, μαθητές και μαθήτριες έλυσαν γρίφους και αποκρυπτογράφησαν τα μηνύματα που ήθελε να μεταφέρει ο Ρήγας στους υπόδουλους Έλληνες. Ταξίδεψαν μέσα στον χάρτη, ακολουθώντας μια διαδρομή γεμάτη άγνωστες ιστορίες νομισμάτων, αρχαίων μνημείων, ιστορικών μαχών, μυθικών ηρώων, βασιλιάδων και φιλοσόφων, και δημιούργησαν τα δικά τους σύμβολα κι ανακάλυψαν τα μυστικά ενός χάρτη που συνέβαλε με τον τρόπο του να ξεκινήσει η Επανάσταση του 1821.

Screenshot 1 1   Screenshot 2