ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤ’ ΤΑΞΗΣ – Τεύχος Νοεμβρίου 2009

school-paper.jpg

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤ’ ΤΑΞΗΣ

Η Στ’ Τάξη του σχολείου μας, είχε την πρωτοβουλία να εκδώσει δίγλωσση εφημερίδα, προκειμένου να συγκεντρωθούν χρήματα προς όφελος της τάξης, αλλά και για κάποιο φιλανθρωπικό σκοπό.

Τα παιδιά, με όρεξη και μεράκι, επέλεξαν τα άρθρα με τα οποία θα ήθελαν να ασχοληθούν και έχουν αναλάβει εξολοκλήρου τη διακίνηση και προώθηση της εφημερίδας. Φιλοξενούνται, επίσης, εργασίες άλλων τάξεων, αποσπάσματα από ιστοσελίδες και φυλλάδια που τράβηξαν το ενδιαφέρον των μαθητών, αλλά και νέα που αφορούν το σχολείο.

Η πρωτοβουλία αυτή, διασκεδαστική και ενδιαφέρουσα κατά την πραγμάτωσή της, δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να βελτιώσουν τις δυνατότητές τους στην παραγωγή γραπτού λόγου, να δουλέψουν ομαδικά, να εξοικειωθούν με τις τεχνολογίες, τη χρήση λεξικού και εγκυκλοπαιδειών, αλλά και να προάγουν την κοινωνικοποίησή τους.

Ευχόμαστε στα παιδιά Καλή Επιτυχία και βρισκόμαστε συμπαραστάτες στην προσπάθειά τους!