Εποχική Γρίπη

Ιαν 202028

Ύστερα από την  εγκύκλιο της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Υγιεινής Περιβάλλοντος της Γενικής Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Ποιότητας Ζωής του Υπουργείου Υγείας με θέμα: «Οδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς της γρίπης στις Σχολικές Μονάδες και φορείς που προσφέρουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες», σας ενημερώνουμε σχετικά με την εποχική γρίπη:

Η κλινική συμπτωματολογία της γρίπης περιλαμβάνει:

Πυρετό (μεγαλύτερο ή ίσο με 38ο C) και ένα από τα παρακάτω συμπτώματα:  βήχα, πονόλαιμο, μυαλγίες, συνάχι, πονοκέφαλο, ρίγος ,αίσθημα κόπωσης, διάρροια και εμέτους.

Τονίζεται ότι τα παιδιά, που παρουσιάζουν γριπώδη συνδρομή, όπως περιγράφεται παραπάνω, πρέπει να παραμένουν στο σπίτι για όσες μέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον ακόμα ένα 24ωρο μετά την υποχώρησή του, χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών.

Σχετικά με την εποχική γρίπη συστήνονται από το Υπουργείο Υγείας οι παρακάτω οδηγίες (κανόνες ατομικής υγιεινής) με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσής της:

1.Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου

μόλυνσης.

2.Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων

προσωπικών αντικειμένων.

3.Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του

αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.

4.Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους

κάδους απορριμμάτων. Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση

με το στόμα.

5.Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.

από κάτω από: Διάφορα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εποχική Γρίπη