Υιοθεσία … Α΄ τάξης!

εικόνα Viber 2024 10 17 23 13 44 935

Όπως κάθε χρονιά έτσι και φέτος κάναμε πράξη τον καταπληκτικό θεσμό που υπάρχει στο σχολείο μας την “Υιοθεσία” των μαθητών και μαθητριών της Πρώτης δημοτικού από μαθητές και μαθήτριες της Έκτης. Μέσω της “υιοθεσίας” στοχεύεται  η εύκολη προσαρμογή και ένταξη των μικρών μαθητών/τριών στη σχολική κοινότητα, η καλλιέργεια των κοινωνικών δεξιοτήτων και της ενσυναίσθησης. Κάθε πρωτάκι του σχολείου “υιοθετείται” από ένα εκτάκι που αναλαμβάνει να το βοηθάει, να το καθοδηγεί και να το προσέχει όλη τη χρονιά. Το πρωτάκι γνωρίζει ότι έχει ένα μεγαλύτερο/η  φίλο/η μέσα στο σχολείο και πως μπορεί να απευθυνθεί και σε κάποιον άλλον εκτός των δασκάλων του σχολείου για οτιδήποτε το απασχολεί. Τα εκτάκια προσέχουν τα …παιδιά τους με μεγάλη υπευθυνότητα. Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες νιώθουν περισσότερη ασφάλεια στο νέο περιβάλλον και αναπτύσσονται σχέσεις εμπιστοσύνης, ενώ τα μεγαλύτερα παιδιά μαθαίνουν στην ανάληψη ευθυνών και νιώθουν την ικανοποίηση της προσφοράς.

εικόνα Viber 2024 10 15 14 07 07 361

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Βάνα Σπύρου, Μιράντα Μπαμπούνη

Κατηγορίες: Α Τάξη, Προγράμματα και Εργαστήρια Δεξιοτήτων, ΣΤ Τάξη. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.