Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Κοινωνικές

Πυρασφάλεια & Πυροπροστασία

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Στο σχολείο μας, μετά από αίτημα  προς τον 10ο   Πυροσβεστικό σταθμό Περιστερίου, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση ενημέρωσης των μαθητών σε θέματα πυρασφάλειας – πυροπροστασίας. Την Τρίτη 23 Απριλίου 2024  έγινε ενημέρωση στον χώρο του σχολείου από  τον Υποπυραγό κ. Καργιώτη Χρήστο και τον Πυρονόμο κ. Ρομοσιό Ιωάννη. Η παρουσίαση που έγινε στον χώρο εκδηλώσεων του σχολείου ήταν κατατοπιστική και οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να θέσουν τις ερωτήσεις και τις απορίες τους στους αξιωματικούς της Πυροσβεστικής  σχετικές με θέματα πυροπροστασίας. Η  εκπαιδευτική δράση συνεχίστηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά ένα πυροσβεστικό όχημα  και να μάθουν πολλές σημαντικές πληροφορίες σχετικά με τον εξοπλισμό και τις δυνατότητες κατάσβεσης.

Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες ενθουσιάστηκαν με την εκπαιδευτική αυτή δράση και έλυσαν αρκετές απορίες τους σε θέματα πυρασφάλειας και πυροπροστασίας.

Pyrosvestiki 4 Pyrosvestiki 3 Pyrosvestiki 2 Pyrosvestiki 7
Pyrosvestiki 8 Pyrosvestiki 6 Pyrosvestiki 1 Pyrosvestiki 5