Η ιστορία του σχολείου μας

banner

Το 18ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας ιδρύθηκε το σχολικό έτος 1965-66 ως 3/θέσιο. Οι πρώτοι 103 μαθητές, που γράφτηκαν σε αυτό, προέρχονταν  από τα όμορα δημοτικά και συγκεκριμένα από  το 3ο Δημοτικό Σχολείο και από το 12ο Δημοτικό Σχολείο. Επειδή δεν υπήρχε διδακτήριο για τη στέγασή του κατά το σχολικό έτος 1965-66 οι μαθητές του φοίτησαν στα σχολεία από τα οποία προήλθαν αν και γράφτηκαν στο 18ο Δημοτικό, οι δε δάσκαλοι αποσπάστηκαν σε άλλα σχολεία της Καλαμάτας.

Στις 21 Απριλίου 1966 παρελήφθη το μισθωμένο από το δημόσιο οίκημα με τρεις αίθουσες διδασκαλίας στην οδό Ηρώων 3  ιδιοκτησίας του Λ. Ξυπόλιτου και λειτούργησε με δύο δασκάλους και τις τέσσερις πρώτες τάξεις. Από το σχολικό έτος 1966-67 λειτούργησε κανονικά.

Περνώντας τα χρόνια ο αριθμός των μαθητών σταδιακά αυξανόταν, λόγω της οικιστικής ανάπτυξης της περιοχής. Έτσι δημιουργήθηκε η ανάγκη για νέο διδακτήριο που να καλύπτει της ανάγκες του μαθητικού δυναμικού της περιοχής. Τα Χριστούγεννα του 1978 το σχολείο μεταφέρθηκε σε νεόδμητο κτήριο, το οποίο βρίσκεται στο 1ο σχολικό συγκρότημα Καλαμάτας, το οποίο διαθέτει 13 αίθουσες διδασκαλίας, γραφεία, εσωτερική αυλή και μεγάλο προαύλιο. Στο σεισμό, που έπληξε την Καλαμάτα το 1986, υπέστη σοβαρές ζημιές και για αρκετό χρονικό διάστημα οι μαθητές στεγάζονταν σε λυόμενα κτήρια. Μετά την αποκατάσταση των ζημιών το σχολείο λειτούργησε και πάλι στο επισκευασμένο διδακτήριο.

Η τελευταία μεγάλη παρέμβαση στο διδακτήριο έγινε το 2002 με την τοποθέτηση κεραμοσκεπής.

Σήμερα είναι 11/θέσιο και φοιτούν σε αυτό 195 μαθητές . Υπήρξε όμως εποχή που ήταν 12/θέσιο και είχε 300 περίπου μαθητές. Έχουν δε φοιτήσει σε αυτό όλα τα χρόνια λειτουργίας του και έως το 2022, 2500 μαθητές περίπου.

Από την ίδρυση του μέχρι σήμερα:

Διευθυντές

Λύγουρης Δημήτριος, Σμαϊλου Δήμητρα, Τσιμόγιαννη Όλγα, Θεοδώρου Ελισάβετ, Νικολαρέας Κυριάκος, Τσώνης Ηλίας, Θεοδωρακόπουλος Δημήτριος, Πλατανιάς Αντώνιος, Περδικέα Διαμάντω, Γιαμπουλάκης Βασίλειος, Ξουλεή Ασημίνα