ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Αγαπητοί γονείς, σας ευχόμαστε καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου στις 9:00 π.μ. στον πραύλιο χώρο του σχολείου μας.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

Τις άγιες ημέρες του Πάσχα η ευαισθησία και η αγάπη των μαθητών του 17 ου Δημοτικού Σχολείου Νίκαιας προσέφερε μια σταγόνα βοήθειας στα παιδιά του συλλόγου «Το χαμόγελο του Παιδιού». Η συμμετοχή όλων ήταν πολύτιμη.

Σας ευχαριστούμε.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΡΧΕΛΩΝ

Την Τρίτη 14 Μαΐου τα δύο τμήματα της Β’ δημοτικού του 17ου Δ.Σ. Νίκαιας επισκέφθηκαν τον Σύλλογο για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας, ΑΡΧΕΛΩΝ. Τα παιδιά άκουσαν με ενδιαφέρον τις πληροφορίες για τις θαλάσσιες χελώνες στη διάρκεια της παρουσίασης που παρακολούθησαν και είδαν από κοντά θαλάσσιες χελώνες που βρίσκονταν σε διαδικασία ανάρρωσης από τραυματισμούς! Σκοπός

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

Την Παρασκευή 10/05/2019 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε δράση περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης. Οι μαθητές των τάξεων Β΄, Γ΄, Δ΄, και Ε΄ φύτεψαν στα παρτέρια, έβαψαν το εξωτερικό και εσωτερικό μέρος της μάνδρας, τοποθέτησαν πινακίδες στα παρτέρια του πεζόδρομου, κατασκεύασαν και μοίρασαν φυλλάδια για περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, ανακύκλωσαν πλαστικό και αλουμίνιο.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος