Καλωσήρθατε

Σας καλωσορίζουμε στον δικτυακό τόπο του σχολείου μας!

Εδώ θα έχετε την ευκαιρία να ενημερωθείτε για τις δράσεις μας, όπως επίσης και για διάφορα ζητήματα που απασχολούν τη σχολική μας κοινότητα. Στο ιστολόγιό μας θα βρείτε επίσης ανακοινώσεις και πληροφορίες για τη σχολική μας μονάδα.

♣ ♣ ♣ ♣

Εισαγωγικό σημείωμα

Στο 16Ο ΔΣ Χαλκίδας, έχοντας τους μαθητές και τις μαθήτριές μας στο επίκεντρο, φιλοδοξούμε να δημιουργήσουμε τις κατάλληλες συνθήκες δημιουργικής μάθησης και αγωγής οι οποίες σε συνδυασμό με την εφαρμογή καινοτόμων διδακτικών πρακτικών, μπορούν να συγκροτήσουν ένα σύγχρονο πλαίσιο εκπαίδευσης, που στοχεύει πρωτίστως στη γνωστική, συναισθηματική και ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των παιδιών. Με πνεύμα συμπερίληψης, αμοιβαιότητας και συνεργασίας, το σχολείο μας αποτελεί μια κυψέλη γνώσεων, χαράς, ζωντάνιας και βιωματικών δραστηριοτήτων, η οποία επιτρέπει σε όλα τα μέλη της ανεξαιρέτως να ξεπεράσουν τα ατομικά όρια σκέψης και πράξης, αναπτύσσοντας νέες μορφές νόησης και δράσης, ικανές να διαμορφώσουν στο μέλλον ευαισθητοποιημένους, δημοκρατικούς και ενεργούς πολίτες.

♣ ♣ ♣ ♣

school image 316ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας (Αγία Ελεούσα)

IMG 20220215 131703

Dewey john