Εμφάνιση κρουσμάτων ψείρας

Επειδή παρατηρείται κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους εμφάνιση κρουσμάτων ψείρας παρακαλούμε πολύ ελέγχετε τακτικά τα κεφαλάκια των παιδιών.
Σύμφωνα με τους παιδιάτρους τα τελευταία χρόνια θεωρείται ότι οι ψείρες είναι τόσο κολλητικές όσο και το κοινό κρυολόγημα, αφού σχεδόν το 80% έως 90% των παιδιών κάποια στιγμή θα κολλήσει.
Η εμφάνιση ψείρας στο κεφαλάκι του παιδιού δεν έχει σχέση με το αν είναι καθαρό ή όχι ούτε στιγματίζεται ο/η μαθητής/τρια.

Μετάδοση

Οι ψείρες μετακινούνται μόνο από κεφάλι σε κεφάλι με τη στενή επαφή στην τάξη και στο παιχνίδι και η μετάδοση διευκολύνεται με την ανταλλαγή αντικειμένων όπως σκουφιά, καπέλα, τσιμπιδάκια, κορδέλες κ.ά.

Συμπτώματα

Μια μητέρα θα υποψιαστεί ότι το παιδί της έχει ψείρες, όταν το βλέπει να ξύνει συνέχεια το κεφάλι του.
Πρόληψη

Αν υπάρχει κρούσμα ψείρας σε άλλα παιδιά αλλά όχι στο δικό μας,
αφιερώνουμε καθημερινά 1 με 2 λεπτά ψάχνοντας το κεφάλι του παιδιού,
όταν γυρίσει από το σχολείο.

Αντιμετώπιση
Η θεραπεία είναι τοπική με ειδικά, φυτικά παρασκευάσματα που υπάρχουν
στα φαρμακεία. Η θεραπεία ολοκληρώνεται μόνον όταν εξαλειφθούν οι
ψείρες.