Οι μαθητές της Ε΄ Τάξης εκπαιδεύονται στις Πρώτες Βοήθειες

ΑΡΘΡΟ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Την Παρασκευή, 26-4-2024 οι μαθητές των τμημάτων Ε1 και Ε2  εκπαιδεύτηκαν στην παροχή Πρώτων Βοηθειών. Το πρόγραμμαδιεξήχθη το πρώτο διδακτικό δίωρο. Η νοσηλεύτρια Υγείας, η κ. Παπακώστα Παρασκευή επισήμανε τον σημαντικό ρόλο των Πρώτων Βοηθειών με στόχο οι μαθητές να αναπτύξουν τις απαιτούμενες δεξιότητες, ώστε να ανταπεξέρχονται σε μια ποικιλία επικινδύνων για τη ζωή καταστάσεων. Είναι σημαντικό, να ενεργούν κατάλληλα και με αυτοπεποίθηση σε μία επείγουσα κατάσταση, μέχρι την παροχή εξειδικευμένης βοήθειας.

2 1 3    1 2 1