ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ STEM EDUCATION

Δράση της  STEM EDUCATION  «Λιλιπούτειοι Μηχανικοί» στο χώρο του Σχολείου μας την Τρίτη 2 Απριλίου΄.

Ο σκοπός της Δράσης ήταν η εξοικείωση με τις Φυσικές Επιστήμες και την Τεχνολογία μέσα από την Βιωματική μάθηση.

Στόχος μας ήταν:

-η Ανάπτυξη της φαντασίας και της δημιουργικότητάς τους.

-η Αναλυτική -Συνθετική Σκέψη , η Κριτική Σκέψη

-η Εύρεση λύσεων σε υποτιθέμενα προβλήματα μηχανικής.

Τα παιδιά μας , μετά την παρακολούθηση οπτικοακουστικού υλικού , την παρατήρηση με τρόπο βιωματικό  ( της κίνησης – της περιστροφής – μπαλαρίνας που στέκεται στο ένα πόδι -του καρουζέλ που στηρίζεται στον άξονά του που βρίσκεται στη μέση και είναι σταθερός – την επεξήγηση του εκτοξευτήρα και των γραναζιών  και  τη συζήτηση που ακολούθησε  χωρίστηκαν σε ομάδες και κατόπιν σε ζευγαράκια.

IMG 4306 1                              IMG 4307   IMG 4309 IMG 4299IMG 4300 1IMG 4296

Τους δόθηκε η Εκπ/κή σακούλα της Lego με τις αντίστοιχες οδηγίες όπου ανακάλυψαν και πειραματίστηκαν  με τη χρήση   της τροχαλίας, του μοχλού, των γραναζιών, των τροχών και των αξόνων.

IMG 4308    IMG 4305

Ζωγράφισαν με τα χρώματα του ουράνιου τόξου ( ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΝΕΥΤΩΝΑ) το Οι μαθητές/τριες μας συμμετείχαν  με μεγάλο ενθουσιασμό στη χαρτονάκι που τους δόθηκε και κάνοντάς το σβούρα με τη βοήθεια μιας ξυλομπογιάς …από πολύχρωμη μετατράπηκε ‘’μαγικά΄΄σε χρώμα λευκό.

IMG 4293             IMG 4295