ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΡΑΣΗ outdoorClassroomDay#outdoorlearning!

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ /ΤΡΙΕΣ ΜΑΣ ΣΥΜΜΑΤΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΡΑΣΗ ”OUTDOORCLASSROOMDAY#OUTDOORLEARNING! ” ΣΤΙΣ 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ..ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ..ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ.. ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΒΑΜΕ ΔΡΑΣΗ..

.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ( ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΦΥΣΗ …ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ) , ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ , ΥΓΙΗ ΑΛΛΑ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΤΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΥΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΖΩΗΣ ,ΠΡΟΑΓΕΤΑΙ Η ΜΑΘΗΣΙΑΚΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΘΩΣ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ , ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΤΑΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ, Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ….

Το ”OUTDOORCLASSROOMDAY#OUTDOORLEARNING!  είναι ένα παγκόσμιο κίνημα, για να κάνει τον χρόνο παραμονής και παιχνιδιού σε εξωτερικούς χώρους, μέρος της ημέρας κάθε παιδιού. Καθώς η εκπαίδευση κατευθύνεται όλο και περισσότερο προς τη μάθηση μέσω της τεχνολογίας, είναι σημαντικό να θυμόμαστε, γιατί η μάθηση εκτός οθόνης είναι σημαντική για τα παιδιά. Η μάθηση έξω υποστηρίζει τη δημιουργικότητα και την επίλυση προβλημάτων, ενισχύει τις γνωστικές ικανότητες,  και βελτιώνει τις ακαδημαϊκές επιδόσεις.