“Ο κύκλος του νερού”
Ξεκινώντας τον 3ο κύκλο εργαστηρίων δεξιοτήτων,καταπιαστήκαμε με το θέμα “Ο κύκλος του νερού-Πειράματα”.
Συζητήσαμε στην ολομέλεια για την ύπαρξη και χρησιμότητα του νερού και με αφόρμηση εικόνες και ψηφιακό υλικό,εξέφρασε το κάθε παιδί την άποψή του και τις εμπειρίες του με το υγρό στοιχείο.
Με αφορμή τη λέξη νερό,επεξεργαστήκαμε το γράμμα ν και κάναμε διαδραστικά παιχνίδια και φύλλα εργασίας.
![IMG 20220331 120348](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220331_120348-e1652192776148-137x300.jpg?x59641)
Κατόπιν,καλέσαμε στο σχολείο την ομάδα ΕΝΕΚΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ και μας παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα με τίτλο “Ο κύκλος του νερού”,κατά το οποίο τα παιδιά συμμετείχαν βιωματικά και είχαν ενεργό εμπλοκή.Στο τέλος του προγράμματος,κατασκεύασαν από ένα ατομικό μουσικό όργανο,του οποίου ο ήχος θύμιζε τον ήχο της βροχής:
![IMG 20220401 113048](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220401_113048-e1652194188431-137x300.jpg?x59641)
Στη συνέχεια,μιλήσαμε για τον κύκλο του νερού και συγκεκριμένα για την εξάτμιση,συγκέντρωση,βροχόπτωση,χιονόπτωση και συμπύκνωση έννοιες τις οποίες τα παιδιά επεξεργάστηκαν μέσα από πολλά παιχνίδια και διαδραστικές ασκήσεις και τις εμπέδωσαν στον μέγιστο βαθμό.
![IMG 20220404 112456](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220404_112456-300x137.jpg?x59641)
![IMG 20220405 112736](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220405_112736-300x137.jpg?x59641)
![IMG 20220405 113110 1](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220405_113110-1-300x137.jpg?x59641)
Συνεχίσαμε με το πείραμα,κατά το οποίο χρησιμοποιήσαμε αφρό ξυρίσματος και χρώμα ζαχαροπλαστικής για να μελετήσουμε το φαινόμενο της συμπύκνωσης και της βροχής.
![IMG 20220405 105455](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220405_105455-e1652194864563-137x300.jpg?x59641)
Και κάναμε σχετικό φύλλο εργασίας:
![IMG 20220404 120647](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220404_120647-300x137.jpg?x59641)
Κατασκευάσαμε τον κύριο Σταγονούλη κάθε παιδί ατομικά:
![IMG 20220406 111731](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220406_111731-e1652195097551-137x300.jpg?x59641)
Η επόμενη κατασκευή ήταν η παρακάτω:
![IMG 20220407 115623](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220407_115623-300x137.jpg?x59641)
Ασχοληθήκαμε με την πήξη και το διαχωρισμό υργό-στερεό-αέριο:
![IMG 20220406 120850](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220406_120850-300x137.jpg?x59641)
Ολοκληρώσαμε με πειράματα που αφορούν στη διαλυτότητα:
![IMG 20220407 120756](https://blogs.sch.gr/14nipach/files/2022/05/IMG_20220407_120756-300x137.jpg?x59641)
Δόθηκαν ερωτηματολόγια και φύλλα αξιολόγησης στα παιδιά προκειμένου να γίνει αξιολόγηση της αποκτηθείσας γνώσης και σχετική ανατροφοδότηση.