Μάιος 2024

4/5/1912: Ιταλοκρατία στα Δωδεκάνησα
Οι Ιταλοί καταλαμβάνουν τα σημερινά Δωδεκάνησα. Η περίοδος αυτή ξεκινά το 1912 και διαρκεί 31 χρόνια. Στην συνέχεια τα νησια κατακτούν οι Γερμανοί Ναζί και κατόπιν οι Άγγλοι, προτού ενσωματωθούν οριστικά το 1947 στο Ελληνικό κράτος.

Συμμετοχή 2019

ΝΟΤΕΣ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑΤΑ

Η συμμετοχή του 14ου Γυμνασίου Καλλιθέας στο11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Δήμου Καλλιθέας έγινε γι’ άλλη μια φορά με μεγάλη επιτυχία καθώς αποσπάσαμε πάλι βραβεία και πολλά χειροκροτήματα. Το θέμα του Φεστιβάλ φέτος ήταν ΝΟΤΕΣ ΚΑΙ ΧΡΩΜΑΤΑ. Ξεκινήσαμε με τα μαθητικά συμβούλια όπου τα παιδιά ξεχώρισαν στη συζήτηση προετοιμασμένα από την κα Σοφία Αντωνοπούλου (φιλόλογος) η οποία επιμελήθηκε αυτή τη συμμετοχή  και συνόδευσε τα παιδιά στην αίθουσα του Δήμου.

Συνεχίσαμε με τη συμμετοχή της χορωδίας μας την οποία διευθύνει η Κα Βανδώρου μουσικός του Σχολείου η οποία γράφει και το κείμενο του Σχολείου στο πρόγραμμα του Μ.Φεστιβάλ: «Τραγούδι λέω δυνατά, ν’ ακούσουν όλα τα παιδιά, με το ουράνιο τόξο αγκαλιά» Μουσική και χρώματα. Δύο θέματα άρρηκτα συνδεδεμένα αφού η μουσική, μας προκαλεί συγκεκριμένα συναισθήματα τα οποία σχετίζονται με τα χρώματα. Λειτουργούν ως ανάταση μέχρι και ίαση της ψυχής, του νου και κατ’ επέκταση του σώματος. Η αίσθησή τους είναι μαγική. Η συνύπαρξή τους, μοναδική. Ας γεμίσουμε λοιπόν μουσικές και χρώματα τη ζωή μας. Για να ζήσουμε χρόνια καλά, ποιοτικά, γεμάτα αγάπη στην καρδιά!

Η θεατρολόγος που σκηνοθετεί τα παιδιά στο θεατρικό μάθημα του Σχολείου κα Βίκυ Παπαιωάννου ανεβάζει στο Δημοτικό Θέατρο του Δήμου Καλλιθέας 2 κωμικά μονόπρακτα του Τσέχωφ.

Πρόταση Γάμου

Ένας καλοστεκούμενος αλλά υποχονδριακός κτηματίας έρχεται να ζητήσει σε γάμο την κόρη του γείτονά του. Ο πατέρας, περιχαρής, τους αφήνει μόνους, μια παρεξήγηση όμως θα οδηγήσει τα πράγματα σε καυγά.

Ο γάμος

Ένας συνταξιούχος και η γυναίκα του παντρεύουν την κόρη τους και προσπαθούν να εξασφαλίσουν και την παρουσία ενός στρατηγού που θα δώσει κύρος στη γαμήλια δεξίωση. Η επιχείρηση καταλήγει όμως σε φιάσκο, όταν ο νοικιασμένος “στρατηγός” αποκαλύπτεται.

(Τα καπέλα για τον Τσέχωφ έφτιαξε η καθηγήτρια Εικαστικών κα Μαρία Πετρούλια.)

Η εικαστικός του Σχολείου κα Μαρία Πετρούλια  επιμελήθηκε τη συμμετοχή των παιδιών του Σχολείου στο Διαγωνισμό Αφίσας του Φεστιβάλ και απέσπασε το Γ ΒΡΑΒΕΙΟ Αφίσας με την μαθήτρια ΜΕΛΑΝΙΑ ΣΕΝΟΥΝΤΑ της Γ τάξης  και η κα Κατερίνα Κάζηρα (φιλόλογος) επιμελήθηκε τη συμμετοχή των παιδιών  στο λογότυπο της Αφίσας και απέσπασε το Ε ΒΡΑΒΕΙΟ Λογότυπου με την μαθήτρια ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΑΡΑΤΖΑ της Α τάξης .

Επίσης συμμετείχαμε στο YOUTH FESTIVAL με 5 ομάδες παιδιών τα οποία φιλοτέχνησαν 5 ομαδικά τελάρα Ζωγραφικής με θέμα: ΝΟΤΕΣ και ΧΡΩΜΑΤΑ.

Φωτογραφίες από τη συμμετοχή στο Youth Festival, μία εκδήλωση του Μαθητικού Φεστιβαλ όπου τα παιδιά δούλεψαν τελάρα ζωγραφικής σε πέντε ομάδες.