Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Την  Τετάρτη 22 /5/2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Α’, Β’, Γ’ και Δ’ του Σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Κατερίνης, στο Ν. Κεραμίδι.
Σκοπός της επίσκεψης ήταν η εξοικείωση των παιδιών με τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας και η καλλιέργεια σωστής οδικής συμπεριφοράς. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές περιηγήθηκαν σε ένα προσομοιωμένο οδικό δίκτυο, όπου είδαν σήματα τροχαίας, διαβάσεις πεζών, στροφές και άλλα στοιχεία του δρόμου.
Η υπεύθυνη της Δημοτικής Αστυνομίας ενημέρωσε τους/τις  μαθητές/τριες για τη σημασία της τήρησης των κανόνων, τους κινδύνους που ελλοχεύουν στους δρόμους και τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να κυκλοφορούν με ασφάλεια ως πεζοί, ποδηλάτες ή επιβάτες οχημάτων.
Η επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής αποτέλεσε μια ευχάριστη και εποικοδομητική εμπειρία για τους μαθητές, οι οποίοι ενθουσιάστηκαν με τη δυνατότητα να εφαρμόσουν στην πράξη τις γνώσεις τους για την κυκλοφοριακή αγωγή.

1 censored 2a 2a