Τμήμα Δ΄2 – Συνέντευξη με τον διευθυντή του 39ου Δημοτικού Σχολείου κο. Γεώργιο Αλούκο

Τα παιδιά το τμήματος Δ΄2 συνεχίζουν τις συνεντεύξεις με ανθρώπους της σχολικής μας κοινότητας. Αυτή τη φορά θέλησαν να γνωρίσουν καλύτερα τον κο. Γεώργιο Αλούκο τον διευθυντή του 39ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο πόσο οικεία αισθάνονται με όλα τα άτομα που βρίσκονται μέσα στον χώρο του σχολείου μας.

Η δημοσιογραφική ομάδα αποτελείται από τα παιδιά: Κριστέλ Λίπο, Άγγελο Πάσο, Αγγελική Πετρούλια και Παναγιώτη Τσέπα.

20240418 100705

Καλημέρα σας, σας ευχαριστούμε που δεχθήκατε να μας μιλήσετε.

Κε. Αλούκο που γεννηθήκατε και πού μεγαλώσατε;

Γεννήθηκα στον Πειραιά και μεγάλωσα στην Αθήνα.

Πώς ζήσατε τα παιδικά σας χρόνια;

Τα παιδικά μου χρόνια ήταν πολύ ωραία. Είμαι το δεύτερο παιδί της οικογένειας, ήμουν καλός μαθητής και καλό παιδί στα παιχνίδια. Ήταν ευτυχισμένα χρόνια.

Ποιο ήταν το παιδικό σας όνειρο;

Όταν ήμουν παιδί, ήθελα να γίνω γιατρός.

Ποιες είναι οι σπουδές σας;

Αποφοίτησα από τη Μαράσλειο Παιδαγωγική Ακαδημία, το Πάντειο Πανεπιστήμιο και εγώ πτυχίο στην αγγλική γλώσσα.

Πού ζείτε σήμερα; Ποια είναι η οικογένειά σας;

Ζω στη Νέα Χαλκηδόνα. Είμαι παντρεμένος, έχω ένα γιο κι έναν εγγονό.

Ποια είναι τα ενδιαφέροντά σας και οι αγαπημένες σας ασχολίες;

Με ενδιαφέρει πολύ ο πολιτισμός, γι’ αυτό το λόγο ασχολούμαι με τους παραδοσιακούς χορούς. Μια από τις αγαπημένες μου ασχολίες είναι η μαγειρική, φτιάχνω πολύ ωραία γλυκά.

Ποιος ήταν ο λόγος που επιλέξατε αυτό το επάγγελμα;

Στην αρχή σας είπα ότι το παιδικό μου όνειρο ήταν να γίνω γιατρός, όταν όμως μπήκα στη σχολή κατάλαβα πως αυτό ήταν το επάγγελμα που μου αρέσει. Μέχρι και σήμερα αυτό είναι το επάγγελμα που μου αρέσει γιατί αγαπώ πολύ τα παιδιά.

Πώς ξεκινήσατε;

Το πρώτο μου σχολείο ήταν το 1ο Δημοτικό Σχολείο Κερατσινίου με 32 μαθητές. Δούλεψα αρκετά χρόνια στο Κερατσίνι και στον Πειραιά. Στο 39ο Δημοτικό Σχολείο είμαι 28 χρόνια και τα 17 από αυτά είμαι διευθυντής.

Ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά του επαγγέλματός σας;

Τα θετικά είναι η αγάπη για τις γνώσεις και τα παιδιά. Κυρίως όμως είναι η αγάπη που παίρνω από τα παιδιά. Τα αρνητικά είναι η ψυχολογική και όχι η σωματική κούραση. Επίσης η έλλειψη της τάξης τώρα που είμαι διευθυντής.

Θα θέλατε να ξαναγυρίσετε στις τάξεις;

Ναι, θα ήθελα. Προσφέρω όμως πολλά και από τη θέση που είμαι.

Το αγαπάτε το επάγγελμα σας;

Το αγαπώ πολύ, γιατί αγαπώ τα παιδιά.

Ποια είναι τα μελλοντικά σας σχέδια; Πώς ονειρεύεστε τον εαυτό σας στο μέλλον;

Σε λίγο καιρό βγαίνω στη σύνταξη. Θα ήθελα να έχω υγεία. Μετά τη σύνταξη θα γίνω εθελοντής σε κάποια περιβαλλοντική ή πολιτιστική οργάνωση.

Πώς αισθάνεστε που θα βγείτε στη σύνταξη;

Στενοχωριέμαι αλλά το βλέπω και σαν μια ευκαιρία να κάνω και άλλα πράγματα.

Αν θέλατε να αλλάξετε κάτι στον κόσμο, ποιο θα ήταν αυτό και τι θα κάνατε για εσείς για να βοηθήσετε;

Θα ήθελα να κοιτάμε το σύνολο και όχι τον εαυτό μας. Θέλω με το παράδειγμα μου να το δείξω και να προσπαθήσω με αυτό τον τρόπο να το κάνουν και οι άλλοι.