«Πάμε Ανακύκλωση» followgreen 2024

Συγγραφέας: 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ | Κατηγορία Εκδηλώσεις | , στις 08-06-2024

Ενόψει της παγκόσμιας ημέρας για το περιβάλλον και στο πλαίσιο της δημοτικής πλατφόρμας Followgreen, ο Δήμος Κατερίνης διοργάνωσε την Πέμπτη 30 Μαΐου γιορτή ανακύκλωσης για τη βράβευση των σχολείων που συμμετείχαν στον Σχολικό Μαραθώνιο «Πάμε Ανακύκλωση»,

Η εκδήλωση απονομής βραβείων πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι, στο Δημοτικό Θέατρο Πάρκου της πόλης, με τη συμμετοχή 42 νηπιαγωγείων και δημοτικών στον Σχολικό Μαραθώνιο «Πάμε Ανακύκλωση» που διοργάνωσε ο Δήμος Κατερίνης σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Πιερίας,

Από τις 11.00 π.μ. πραγματοποιήθηκαν υπαίθριες δραστηριότητες στο «Ανοιχτό Δημοτικό Θέατρο Πάρκου Κατερίνης», ενώ στις 12:00 μ.μ. πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση βράβευσης των συμμετεχόντων.

Τα σχολεία του Δήμου για 2η συνεχή χρονιά, συνέλεξαν πόντους πραγματοποιώντας χωριστή συλλογή 4 ρευμάτων υλικών (χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο και μπαταρίες). Στόχος, ήταν να μάθουν να ανακυκλώνουν σωστά τα ήδη υπάρχοντα υλικά που χρησιμοποιούν στην καθημερινότητα τους.
Όλοι τα σχολεία επιβραβεύθηκαν για τη συμμετοχή τους, ενώ τα πρώτα σχολεία έλαβαν βραβεία και δώρα για τις σχολικές τους μονάδες.

Το σχολείο μας, το 13ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης, κατέλαβε την 1η θέση ανάμεσα σε όλα τα τη Δημοτικά Σχολεία του νομού Πιερίας!! Παραλάβαμε το δώρο μας που ήταν ένας laptop.

Το τμήμα Ε2, ως αντιπροσωπεία των μαθητών του σχολείου μας, παραβρέθηκε στην εκδήλωση, συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς κ. Ναλμπάντη Χρυσούλας, κ. Μέγα Σταυρούλας και του Διευθυντή του σχολείου κ. Παπαδόπουλο Λευτέρη, γνώρισε τον κόσμο της ανακύκλωσης και συμμετείχε στις εκπαιδευτικές περιβαλλοντικές δράσεις του Followgreen.

Σ’ αυτόν τον Σχολικό Μαραθώνιο συμμετείχαν 4.600 μαθητές και μαθήτριες του Δήμου Κατερίνης που πραγματοποίησαν Διαλογή τεσσάρων υλικών στην Πηγή και συνέλεξαν περισσότερα από 6.300 κιλά ανακυκλώσιμων υλικών και συγκεκριμένα, 4.900 κιλά χαρτί, 1.340 κιλά πλαστικό, 52 κιλά αλουμίνιο και 75 κιλά μπαταρίες.

Επιπλέον, αξίζει να σημειωθεί πως η στήριξη των σχολείων από τα μέλη της δημοτικής πλατφόρμας Followgreen του Δήμου Κατερίνης ήταν εξαιρετικά υψηλή, καθώς έγινε συνολική δωρεά 49.700 πόντων επιβράβευσης στα σχολεία που συμμετείχαν. Τα βραβεία παρέλαβαν μαθητές και εκπαιδευτικοί νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων που πρωταγωνίστησαν στη δράση αυτή.

Την εκδήλωση άνοιξε με χαιρετισμό του ο Δήμαρχος Κατερίνης, Ιωάννης Ντούμος, ο οποίος αφού επαίνεσε μαθητές και εκπαιδευτικούς για τη συμμετοχή τους στον Σχολικό Μαραθώνιο συλλογής ανακυκλώσιμων υλικών, δήλωσε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα της δράσης και επισήμανε ότι «η ανακύκλωση έχει ενταχθεί πλέον στην καθημερινότητα των παιδιών μας και αυτό μας αποδεικνύει ότι οι δράσεις αυτές έχουν ιδιαίτερα αξία, καθώς όλα αυτά τα παιδιά είναι οι ευαισθητοποιημένοι πολίτες του αύριο».

Αξίζει να σημειωθεί ότι την εκδήλωση υποστήριξε και το πρόγραμμα ανακύκλωσης αλουμινίου «Κάθε Κουτί Μετράει» όπως επίσης και η εταιρεία “EAST WEST GREECE” οι οποίοι χορήγησαν χρηστικά δώρα στα πρώτα σχολεία.

Ο Δήμαρχος κάλεσε όλους τους πολίτες του Δήμου να συμβάλλουν στην ορθή διαχείριση των απορριμμάτων, με στόχο έναν πιο καθαρό και βιώσιμο Δήμο και διαβεβαίωσε ότι η Δημοτική Αρχή θα συνεχίσει και την επόμενη χρονιά πιο δυναμικά το πρόγραμμα ανακύκλωσης followgreen και ειδικότερα τις δημοτικές δράσεις όχι μόνο στα Σχολεία αλλά και σε άλλες εγκαταστάσεις που οι νέοι επισκέπτονται, όπως αθλητικούς χώρους και χώρους συνάθροισης κοινού, ώστε να δημιουργηθεί περαιτέρω ευαισθητοποίηση.

Από την πλευρά του, ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας, Ηλίας Τάπρας, αφού συνεχάρη μαθητές και εκπαιδευτικούς για την προσπάθεια και την ενεργό συμμετοχή τους στο πρόγραμμα, τόνισε ότι «μέσα από τέτοιες δράσεις ενισχύουμε την ανακύκλωση στον Δήμο μας, αλλάζοντας μικρές καθημερινές συνήθειες και μπορούμε να συμβάλλουμε σημαντικά στην προστασία του περιβάλλοντος».

Ο κ. Τάπρας υποστήριξε ότι εάν όλοι ακολουθούσαν το παράδειγμα των μαθητών, ο Δήμος θα επιτύγχανε καλύτερες επιδόσεις στην ανακύκλωση και θα κατάφερνε να ανακυκλώσει περίπου 8.500 τόνους κατ’ έτος. Έτσι θα μείωνε την ταφή των απορριμμάτων και κατ’ επέκταση θα μειώνονταν και η οικονομική επιβάρυνση κατά 30€ τον τόνο, συνολικά δε θα εξοικονομούσε το ποσό των 255.000 ευρώ ετησίως.

Και κλείνοντας την ομιλία του ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας είπε ότι με μια ευρεία ανακύκλωση θα συντελούνταν μεγαλύτερη προστασία στο περιβάλλον και στη δημόσια υγεία, καθώς αυτές οι ποσότητες δεν θα διέρρεαν στο έδαφος, στη θάλασσα και στα ποτάμια.

Τις βραβεύσεις στα νηπιαγωγεία και στα δημοτικά του Δήμου απένειμε πρώτος ο Δήμαρχος, Ιωάννης Ντούμος, και ακολούθησαν οι Αντιδήμαρχοι Ηλίας Τάπρας και Γιώργος Κοκαβίδης, η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας Νόπη Τριανταφυλλίδου, ο Διευθυντής της Υπηρεσίας Καθαριότητας Κωνσταντίνος Κιτιξής και ο Προϊστάμενος του Τμήματος Καθαριότητας Ιωάννης Βαρβαρέζος.

Στη δράση αυτή συμμετείχε δυναμικά ως βασικός χορηγός, ο ΦοΔΣΑ (Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων) Κεντρικής Μακεδονίας, ο οποίος έχοντας μια αγαστή συνεργασία ετών με το δήμο Κατερίνης, στήριξε την εκδήλωση με μια χορηγία υπό τη μορφή χρηστικών δώρων για τα δύο σχολεία, νηπιαγωγείο και δημοτικό που έλαβαν τις πρώτες θέσεις.

Εκ μέρους του ΦοΔΣΑ, την εκδήλωσε τίμησε με την παρουσία του ο Γενικός Γραμματέας, Λαφαζανίδης Ευστάθιος που απηύθυνε χαιρετισμό και παρέδωσε δύο laptop στο 11ο νηπιαγωγείο που βρέθηκε στην πρώτη θέση του Followgreen και στο 13ο δημοτικό που κατέλαβε την πρώτη θέση των δημοτικών αντίστοιχα.

Την εκδήλωση τίμησαν επίσης με την παρουσία τους, διευθυντές και διευθύντριες σχολείων του Δήμου Κατερίνης, γονείς μαθητών καθώς και οι μικροί μας φίλοι!