Συμμετοχή σε διαγωνισμό-ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Με τους μαθητές μας συμμετέχουμε στον μαραθώνιο ανάγνωσης “Φιλία είναι….” που οργανώνουν για 3η χρονιά οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ.

Πρόκειται για εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας, κάθε τμήμα του σχολείου διαβάζει 3 βιβλία με θέμα την φιλία και κάθε παιδί κάνει εργασίες που αντιστοιχούν στο κάθε βιβλίο.

Στείλαμε τις εργασίες μας στον εκδοτικό οίκο ,κάθε παιδί θα πάρει αναμνηστικό συμμετοχής και θα μπούν όλα τα σχολεία σε κλήρωση ,απ΄την οποία 5 σχολεία απ όλη την Ελλάδα θα κερδίσουν μια σειρά βιβλίων απ τις εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ και 10 παιδιά απ όσα συμμετείχαν θα κερδίσουν δώρα.

Η συμμετοχή μας στον μαραθώνιο γέμισε χαρά τα παιδιά ,καθώς είχαν την ευκαιρία μέσα απ τις ιστορίες που διαβάσαμε να γνωρίσουν νέους ήρωες, να ταυτιστούν μαζί τους και να αντιληφθούν για ακόμη μια φορά την μεγάλη αξία της φιλίας στη ζωή μας!