28η Οκτωβρίου

Τις τελευταίες μέρες στο σχολείο μας τα παιδιά μας είχαν μία πολύ δύσκολη εργασία… Να πάρουν μέρος στην οργάνωση της πρώτης γιορτής του σχολείου. Για να συμβεί όμως αυτό έπρεπε να μιλήσουμε και να κατανοήσουμε τι γιορτάζουμε την 28η  Οκτωβρίου. Μέσα από το παραμύθι “Tο έπος του 40”, διάφορα βίντεο, τραγούδια αλλά και πολύ συζήτηση τα καταφέραμε. Στη συνέχεια λοιπόν μάθαμε τα ποιήματα μας και τα τραγούδια μας ώστε να στήσουμε την γιορτή. Έμενε ακόμα μια λεπτομέρεια όμως… να φτιάξουμε το σκηνικό μας, έτσι τα παιδιά έκαναν κατασκευές για την επέτειο του όχι. Αφού επεξεργαστήκαμε την Ελληνική σημαία, μετρήσαμε τις γραμμές της και τα χώματά της, την συγκρίναμε με άλλες, την ζωγραφίσαμε και την στολίσαμε στην τάξη. Εξ’ αφορμής της επετείου μιλήσαμε για τον πόλεμο και την ειρήνη και τις συνέπειες τους. Ενώ τέλος, η γιορτή ήταν μία καλή ευκαιρία για να μάθουμε την φωνούλα “Ο” από το όχι.