Αρχική » Θεατρική παράσταση “Δεσποινίς Διευθυντής”

Θεατρική παράσταση “Δεσποινίς Διευθυντής”

Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ»
ΤΟΥ 12ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ «Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΣ» – & 8ου ΛΥΚΕΙΟΥ
ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ …
ΜΑΓΙΚΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΜΕΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Μέσα σε ένα κατάμεστο αμφιθέατρο που καταχειροκρότησε τα παιδιά, η Θεατρική Ομάδα του 12ου Γυμνασίου Λάρισας – «Μ.Καραγάτσης και του 8ου Λυκείου Λάρισας παρουσίασε το περασμένο Σάββατο 6 Απριλίου 2024 τη θεατρική παράσταση «Δεσποινίς Διευθυντής» των Α. Γιαλαμά και Κ. Πρετεντέρη.

Ήταν για όλους μια μαγική βραδιά αντάξια της παράδοσης του 12ου Γυμνασίου, που ανεβάζει κάθε χρόνο, από το 2007 και μετά, θεατρικές παραστάσεις υψηλού επιπέδου, που αντλεί κυρίως από το ατελείωτο ρεπερτόριο της ελληνικής κωμωδίας ηθών. Τις «παλιές ελληνικές ταινίες», όπως επικράτησε να τις λέει ο κόσμος. Μαθητές και μαθήτριες, υπό τη καθοδήγηση της υποδιευθύντριας κας Μουρτζανού, που είναι και η ψυχή της προσπάθειας, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Η Λίλα, ο «Αλεκούκος», ο «ναυαρχούκος», όλος ο θίασος επί σκηνής, σκόρπισαν άφθονο γέλιο με τις αλησμόνητες ατάκες και τις τρελές καταστάσεις ενός έργου που έπαιξαν κάποτε μια Τζένη Καρέζη,ένας Αλέκος Αλεξανδράκης, ένας Διονύσης Παπαγιαννόπουλος και τόσοι ακόμη μεγάλοι του ελληνικού σινεμά.

Το δικό μας «καστ ηθοποιών» αποτέλεσαν οι μαθητές Μίζιου Μαλαματή (Λίλα), Χριστόφορος Κανελλίδης (Αλέκος),Πλιάμπος Κων/νος (κος Βασιλείου), Άννα Παναγιώτου (Βίκυ), Μαρία Καπετάνου (κα Λουκία), Άρης Αλεξίου (Ναύαρχος), Θωμάς Μίζιος (Σταύρος), Αλέξανδρος Προδρομίτης (καθηγητής), Αλεξάνδρα Μίζιου (κα Μακράκη), Γκίτσης Ιάσων (Γιάγκος), Βασιλική Ντούλα (τροχονόμος), Σπύρος Γελαλής (Βασίλης), Βασιλική Νίκου (Διδώ), Αναστασία Στόγιου (Νάντια), Ηλιάννα Ράπτη (ράφτρα). Επίσης ξεχωριστό δρώμενο έπαιξαν οι μαθητές Θεδοδώρα Πατέρα, Παναγιώτης Ευαγγέλου και Μαργέτα Θεοδωράκη.

Την εκδήλωση προλόγισε ο διευθυντής του σχολείου κ. Αλέξης Καλέσης, που υπογράμμισε την υψηλή και πολυσήμαντη παιδευτική αξία που έχει το θέατρο στο σχολείο, ενώ παρέστησαν ο πρωτοσύγκελος της Ιεράς Μητροπόλεως Λαρίσης και Τυρνάβου π. Ιγνάτιος Μουρτζανός, οι αντιδήμαρχοι Παιδείας και Πολιτισμού κκ. Ηρακλής Γερογιώκας και Θωμάς Ρετσιάνης, η σχολική σύμβουλος κα Ελένη Δημητρίου, ο Πρόεδρος της Ένωσης Γονέων Λάρισας και δημοτικός Σύμβουλος κ. Γιάννης Παναγιώτου.

Οι διοργανωτές (12ο Γυμνάσιο – 8ο Λύκειο) εκφράζουμε θερμές ευχαριστίες στη διευθύντρια του 4ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας κα Σοφία Μυλωνά για την ευγενική παραχώρηση του αμφιθεάτρου, στο οποίο παίχτηκε η παράσταση.

Ιούνιος 2024

Το τραγούδι της εβδομάδας: “Αυτές οι ξένες αγκαλιές” Η. Ανδριόπουλος – Μ. Ελευθερίου – Ά. Πρωτοψάλτη

26/6/: Παγκόσμια Ημέρα των Ηνωμένων Εθνών υπέρ των θυμάτων των βασανιστηρίων

26/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών και της Παράνομης Διακίνησής τους