Αρχική » Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης

Πέμπτη 9/3/2023

Πρόσφατα η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης απηύθυνε πρόσκληση στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να παρακολουθήσουν σε live streaming το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η συμφωνία της Άνοιξης», από την Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Σύμφωνα με την πρόσκληση αυτή: «Ο ιδανικός έρωτας που αντιστέκεται και αντιμάχεται τις δυσκολίες της ζωής υπήρξε αστείρευτη πηγή έμπνευσης για τους δημιουργούς της ρομαντικής εποχής. Ο ιδιοφυής συνθέτης Ρόμπερτ Σούμαν αποτέλεσε την κατ’ εξοχήν προσωποποίηση του ρομαντικού καλλιτέχνη, καθώς βίωσε τον ιδανικό έρωτα, τον υπηρέτησε μέχρι το τέλος ενάντια στην εύθραυστη υγεία του και την ταραχώδη πραγματικότητα, και τον ύμνησε μέσα από τη μουσική του σε κάθε ευκαιρία.»

Το σχολείο μας αξιοποίησε αυτή την ευκαιρία, κι έτσι οι μαθητές του τμήματος Β2 παρακολούθησαν τη συναυλία την Πέμπτη 9 Μαρτίου.

Την πρωτοβουλία για τη συμμετοχή αυτή είχε η εκπαιδευτικός του σχολείου κα Μαρία Μουρτζανού.

Πέμπτη 1/12/2022

Το σχολείο μας ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης και παρακολούθησε το πρωτότυπο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Stand-up Symphony». Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ακούσουν ζωντανά την Κρατική Ορχήστρα να εκτελεί κλασσικά κομμάτια, ενώ ο κωμικός Δημήτρης Δημόπουλος με τον δικό του τρόπο κατάφερε να κάνει τους μαθητές να συμμετάσχουν σαν να βρίσκονταν πραγματικά στον χώρο της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης. Τη διεύθυνση της Ορχήστρας είχε η κα Φαίδρα Γιαννέλου. Τη «συναυλία» παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές της Α’ τάξης του Γυμνασίου.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Μουρτζανού

4 3.