Αρχική » “Ψυχική ανθεκτικότητα στην εφηβική ηλικία” – εισήγηση

“Ψυχική ανθεκτικότητα στην εφηβική ηλικία” – εισήγηση

Την Τετάρτη 18/10/2023 οι γονείς των μαθητών της Α΄ τάξης συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα του Διευθυντή κ. Α. Καλέση. Στη συνάντηση αυτή ο Διευθυντής και τα μέλη του Συλλόγου των Εκπαιδευτικών του σχολείου είχαμε την ευκαιρία για μια πρώτη επαφή και γνωριμία με τους γονείς των νέων μας μαθητών.

Ο Διευθυντής του σχολείου παρουσίασε διεξοδικά την ισχύουσα νομοθεσία αλλά και τους κανόνες που διέπουν τη σχολική ζωή και καθημερινότητα. Στη συνέχεια η κοινωνική λειτουργός του ΕΝΕΕΓΥΛ Ελασσόνας κα Όλγα Προβίδα παρουσίασε στους γονείς εισήγηση με τίτλο “Ψυχική ανθεκτικότητα στην εφηβική ηλικία“, με σκοπό την ενημέρωσή τους σε θέματα που αφορούν τη γενικότερη ψυχική υγεία των παιδιών αλλά και τη δική τους ενδεδειγμένη στάση απέναντι σε αυτά.

Ιούνιος 2024

Το τραγούδι της εβδομάδας: “Αυτές οι ξένες αγκαλιές” Η. Ανδριόπουλος – Μ. Ελευθερίου – Ά. Πρωτοψάλτη

26/6/: Παγκόσμια Ημέρα των Ηνωμένων Εθνών υπέρ των θυμάτων των βασανιστηρίων

26/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών και της Παράνομης Διακίνησής τους