Αρχική » Εθελοντισμός για μία καλύτερη γειτονιά!

Εθελοντισμός για μία καλύτερη γειτονιά!

Οι μαθητές μας δημιούργησαν ένα πάρκο γεμάτο χρώματα!

Να γίνουν οι μαθητές «ενεργοί πολίτες γειτονιάς» ζήτησε πρόσφατα σε συνέντευξη τύπου ο Υπ. Παιδείας κ. Κυρ. Πιερρακάκης, υπονοώντας την ανάληψη πρωτοβουλιών από μαθητές για τη βελτίωση της γειτονιάς που «φιλοξενεί» το σχολείο. Κι εμείς στο 12ο Γυμνάσιο Λάρισας – «Μ. Καραγάτσης» σκεφτήκαμε ότι …προλάβαμε τον Υπουργό. Ήδη, από τον περασμένο Μάρτιο ξεκινήσαμε παρεμβάσεις με σκοπό να ανακαινίσουμε και να αναβαθμίσουμε το Πάρκο του Ιερού Ναού της Παναγίας, που έχει κεντρική θέση στη συνοικία μας. Έτσι, η Ομάδα Αισθητικής Παρέμβασης του σχολείου μας, μετά από μια πρώτη παρέμβαση που έκανε στις 4 Μαρτίου βάφοντας παγκάκια και καλαθάκια σκουπιδιών, ολοκλήρωσε τον χρωματισμό του πάρκου βάφοντας τα παρτέρια και άλλα τσιμεντένια στοιχεία του με εθελοντική εργασία και χρώματα που αγοράσαμε από το Ταμείο του σχολείου μας.

Πλέον το Πάρκο είναι πραγματικά μια …ζωγραφιά! Ένα πάρκο χρωμάτων και λουλουδιών, τα οποία μας χάρισε άπλετα ο ερχομός της Άνοιξης. Την Ομάδα των μαθητών/τριών συντονίζουν οι καθηγητές Εικαστικών Αστέρης Λάσκαρης, Αγγλικών Χαρούλα Καραθανάση και Τεχνολογίας Βασίλης Τασιόπουλος, οι οποίοι βρίσκονται σε άμεση συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πρασίνου του Δήμου Λαρισαίων, την οποία και ευχαριστούμε για τη στήριξή της.

Οκτώβριος 2024