Αρχείο ημέρας 20 Μαΐου 2024

Στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας

Μελετώντας το έργο της Άλκης Ζέη

Τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας επισκέφτηκαν οι μαθητές του Β2 του σχολείου μας στο πλαίσιο εκπαιδευτικού Προγράμματος με αντικείμενο τη ζωή και το έργο της γνωστής συγγραφέως Άλκης Ζέη.
Οι μαθητές, αφού ενημερώθηκαν για την τεχνική του graffiti novel, δημιούργησαν και οι ίδιοι κόμικς με την βοήθεια των εκπαιδευτικών, συναρμολογώντας εικόνες από έργα της Άλκης Ζέη.
Το πρόγραμμα συντόνισαν οι φιλόλογοι Μαρία Ζαχαράκη και Ευαγγελία Μίχου.

«Των Ελλήνων οι πατρίδες»

Το 12ο  Γυμνάσιο Λάρισας «Μ. Καραγάτσης» με ομάδα μαθητών του συμμετείχε στη μεγάλη εκδήλωση της Ιεράς Μητροπόλεως Λαρίσης και Τυρνάβου και της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Λάρισας με θέμα «Των Ελλήνων οι πατρίδες».

Η εκδήλωση  πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Ωδείο Λάρισας την Παρασκευή 17 Μαΐου στα πλαίσια εκδηλώσεων της πόλης για τον εορτασμό του πολιούχου Αγίου Αχιλλείου.

Το σχολείο μας ειδικότερα, παρουσίασε θέματα που αφορούσαν τον Πόντο και τη Μικρά Ασία. Οι μαθητές μας Κώστας Πλιάμπος της Γ΄ Τάξης, Νεφέλη Μωραΐτη και Λυδία Νταλίπη της Β΄ παρουσίασαν θεατρικούς μονολόγους, ενώ η Άννα Παναγιώτου της Β’ Τάξης συνοδευόμενη από τον μαθητή του 8ου ΓΕΛ Χριστόφορο Παπαδόπουλο απέδωσε εξαιρετικά το παραδοσιακό σμυρναίικο τραγούδι «Της Σμύρνης το γιαγκίνι».

Τους μαθητές προετοίμασε η φιλόλογος τους κα Γεωργία Παπαβασιλείου.

Μάιος 2024

Το τραγούδι της εβδομάδας: “Αυτές οι ξένες αγκαλιές” Η. Ανδριόπουλος – Μ. Ελευθερίου – Ά. Πρωτοψάλτη

26/6/: Παγκόσμια Ημέρα των Ηνωμένων Εθνών υπέρ των θυμάτων των βασανιστηρίων

26/6: Παγκόσμια Ημέρα κατά των Ναρκωτικών και της Παράνομης Διακίνησής τους