Αρχείο ημέρας 24 Απριλίου 2024

Δειγματική διδασκαλία από τη Σύμβουλο Φιλολόγων

Η εκπαίδευση είναι μια διαδικασία πολύπλευρη, σύνθετη και απαιτητική. Οι καιροί αλλάζουν, όπως και οι προσλαμβάνουσες των μαθητών αλλά και οι κοινωνικές απαιτήσεις. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού πρέπει λοιπόν να είναι δυναμικός και να ακολουθεί τις κοινωνικές μεταβολές.

Οι φιλόλογοι του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία πρόσφατα να παρακολουθήσουν μια δίωρη δειγματική διδασκαλία από τη Σύμβουλο των Φιλολόγων κα Αγγελική Φούντα. Η κα Φούντα δίδαξε στο τμήμα Β3 του σχολείου ένα λογοτεχνικό κείμενο στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Έγινε παρουσίαση μεθοδολογίας και τεχνικών καθώς και συζήτηση πάνω σε θέματα που αφορούν τη σύγχρονη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων. Ευχαριστούμε θερμά τη σύμβουλο για την παρουσίαση αυτή.

Το τραγούδι της εβδομάδας: “Κάθε Μάρτη, κάθε Απρίλη, κάθε Μάη΄” Γ. Γλέζος – Δ. Τζεφρώνης – Γ. Πουλόπουλος

10/5/1497: Ο Αμέριγκο Βεσπούτσι ξεκινάει από την Ιταλία για το πρώτο ταξίδι του στον Νέο Κόσμο.
Ο Αμέριγκο Βεσπούτσι ήταν Ιταλός εξερευνητής, οικονομολόγος, θαλασσοπόρος και χαρτογράφος που απέδειξε ότι η Βραζιλία και οι Δυτικές Ινδίες δεν αποτελούν τις ανατολικές παρυφές της Ασίας, αλλά ότι αποτελούσαν μια ξεχωριστή ήπειρο.