Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Ολυμπιακή εβδομάδα στο σχολείο μας

Ολυμπιακή εβδομάδα στο σχολείο μας

Την εβδομάδα που διανύουμε, από τις 8 έως τις 12 Μαΐου 2023, υλοποιούνται δράσεις με τίτλο «Ολυμπιακή Παιδεία – 3η Ολυμπιακή εβδομάδα στα Σχολεία». Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσοι εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους/τις μαθητές/τριες στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού.

Tο βασικό σύνθημα της Ολυμπιακής Εβδομάδας για το σχολικό έτος 2022-2023 είναι: «Γνωρίζω τα Ολυμπιακά αθλήματα – μαθαίνω για τη βιωσιμότητα και τον υγιεινό τρόπο να ζεις».

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, σήμερα Πέμπτη 11/5/2023 το σχολείο μας επισκέφτηκαν η κα Δημητρίου Ελένη, Σχολική Σύμβουλος εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής και ο κος Μίζιος Δημήτριος, εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής, οι οποίοι ενημέρωσαν τους μαθητές για τα οφέλη του αθλητισμού.

Ο κος Μίζιος στη συνέχεια μας παρουσίασε το άθλημα του τένις. Όλοι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να κρατήσουν μια ρακέτα και να πάρουν το πρώτο τους μάθημα τένις στον χώρο του γυμναστηρίου. Επίσης, οι μαθητές ασχολήθηκαν και με άλλα αθλήματα (ποδόσφαιρο, βόλεϋ) στην αυλή του σχολείου.

Στο τέλος της δράσης οι μαθητές παρέλαβαν αναμνηστικό δίπλωμα για τη συμμετοχή τους.

Μάιος 2023