Λειτουργία Ολοήμερου σχολείου

Σας ενημερώνουμε πως από την Πέμπτη 1 Οκτωβρίου 2020 θα ξεκινήσει η λειτουργία τού Ολοήμερου σχολείου και για τις υπόλοιπες τάξεις (Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄).

Λήξη προθεσμίας εγγραφής στο Ολοήμερο

Σας υπενθυμίζουμε πως την Παρασκευή 25/09/2020 λήγει η προθεσμία εγγραφής μαθητών στο Ολοήμερο τμήμα για το σχ. έτος 2020 – 2021.

Λειτουργία τμημάτων Ολοήμερου σχολείου

Αγαπητοί γονείς,

Σας πληροφορούμε πως από σήμερα, Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2020, ξεκίνησε η λειτουργία τού Ολοημέρου για τις τάξεις: Α΄, Β΄ και Γ΄.

Η έναρξη της λειτουργίας των υπόλοιπων τριών τάξεων θα γίνει τις επόμενες ημέρες, και θα ενημερωθείτε έγκαιρα γι’ αυτό.

Η διευθύντρια

2. ΡΟΚΑ ΖΩΗ
3. ΚΟΝΤΟΜΑΡΗ ΕΛΕΝΗ

Αγιασμός για το σχ. έτος 2020-2021

Ο καθιερωμένος Αγιασμός για το σχολικό έτος 2020-’21 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14/09/2020 και ώρα 11:00 στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

Στον αύλειο χώρο θα παραβρίσκονται οι μαθητές της Α΄τάξης με τους γονείς/κηδεμόνες τους.

Οι μαθητές των υπολοίπων τάξεων θα παραμείνουν στις αίθουσες διδασκαλίας τους μαζί με τους εκπαιδευτικούς, όπου εκεί θα τους επισκεφθεί ο ιερέας.

Η διαδικασία του Αγιασμού προβλέπεται να είναι σύντομη.

Με τη λήξη του Αγιασμού οι μαθητές θα αποχωρήσουν.

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες να παραλάβουν τους μαθητές από την έξοδο της οδού Κοργιαλενίου.

Η Δ/ντρια

Μάνη Ελένη

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Ετικέτες: | Σχολιάστε

7ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός: «Αναζητώντας την ιστορία του σχολείου μας»

Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων της Διεύθυνσης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων συνδιοργανώνουν τον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο:

«Αναζητώντας την ιστορία του σχολείου μας».

Το υλικό που μπορεί να παραχθεί, ατομικά ή ομαδικά, πρέπει να είναι κινηματογραφική αφήγηση – ταινία μικρού μήκους, ή πολυμεσική παρουσίαση (Power Point) με την χρήση σταθερών ή κινούμενων εικόνων, μουσικής, ήχου, κλπ.

Η διάρκειά του πρέπει να είναι από 3΄ έως 10΄.

Όποιος γονέας νομίζει ότι θα ενδιαφέρει το παιδί του και ίσως τα παιδιά της παρέας του (αφού δεν είναι δυνατόν να γίνει κάτι μέσα στην τάξη), ας έχει στον νου του ότι η προθεσμία υποβολής των έργων λήγει στις 31 Μαΐου 2020.

Υλικό, πολύ πλούσιο, για την ιστορία του σχολείου μας έχουμε  στην ιστοσελίδα μας για την ιστορία του 12ου.

Διαβάστε εδώ την ανακοίνωση.

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Υπηρεσίες ψυχικής υγείας για παιδιά, εφήβους και γονείς

Από το Κοινοτικό Κέντρο Ψυχικής Υγείας Παιδιών & Εφήβων Αθηνών πήραμε την παρακάτω επιστολή και σας την μεταφέρουμε:

Η πρωτόγνωρη και απειλητική για την υγεία και τη ζωή κατάσταση πανδημίας, την οποία όλοι αντιμετωπίζουμε, επηρεάζει και την ψυχική υγεία παιδιών, εφήβων και ενηλίκων, και δημιουργεί νέες ανάγκες για παροχή υπηρεσιών. Θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι και στη δύσκολη αυτή περίοδο, όπως και στα 30 και πλέον χρόνια λειτουργίας της Υπηρεσίας μας, η διεπιστημονική μας ομάδα παραμένει στη διάθεση των γονέων και των εκπαιδευτικών, για στήριξη παιδιών και εφήβων που έχουν ανάγκη. Στην παρούσα φάση έχουν ανασταλεί όλα τα
προγραμματισμένα ραντεβού των Νοσοκομείων, επομένως και του ΚΟΚΕΨΥΠΕ, όμως εξακολουθούν να παρέχονται υπηρεσίες συμβουλευτικής μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας, και σε περίπτωση που χρειαστεί και με συνεδρίες τηλε-ψυχιατρικής μέσω skype. Οι ενδιαφερόμενοι γονείς και εκπαιδευτικοί μπορούν να επικοινωνούν μαζί μας, τις εργάσιμες ημέρες, ώρες 9:00 με 14:00. Για επείγοντα ψυχιατρικά προβλήματα οι γονείς μπορούν να απευθύνονται στα εκάστοτε εφημερεύοντα Νοσοκομεία.

Στην ιστοσελίδα του Νοσοκομείου μας, στον σύνδεσμο ΚΟΚΕΨΥΠΕ Αθηνών, και στην ιστοσελίδα της Υπηρεσίας μας https://ipkathens4.wixsite.com/ipka θα ακολουθήσουν οδηγίες και συμβουλές για ιδιαίτερες καταστάσεις και ηλικιακές ομάδες.

Το ίδιο κέντρο κοινοποίησε έναν χρήσιμο οδηγό για γονείς με θέμα: » ΠΩΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ THN ΠΑΝΔΗΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΩΝΟΪΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ «.

Για να τον δείτε και να τον διαβάσετε, ΚΛΙΚ ΕΔΩ!

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Σας υπενθυμίζουμε πως η προθεσμία εγγραφής των παιδιών σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, μετά την παράταση που έχει δοθεί, λήγει την Δευτέρα 6 Απριλίου 2020.

Για την εγγραφή, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: https://register.sch.gr/students.

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Συμβουλές για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Για την ενημέρωση και την ασφάλειά σας,  δημοσιεύουμε κάποιες συμβουλές σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, που μας απεστάλησαν από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ).

Πατήσετ πάνω στους υπερσυνδέσμους ηια να τις διαβάσετε.

1. Ασφαλής εκπαίδευση εξ αποστάσεως

2. Ασφαλής εργασία εξ αποστάσεως

3. Γενικές συμβουλές χρήσης διαδικτύου

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Ιστορίες για να ακούς, ιστορίες για να διαβάζεις…

(Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου)

Μια επιλογή από ακροάσεις παραμυθιών και βιβλίων για παιδιά, καθώς και βιβλίων που
βρίσκονται αναρτημένα στο διαδίκτυο, για ανάγνωση.

ΚΛΙΚ ΕΔΩ!

Δημοσιεύθηκε στη Εκπαιδευτικό Υλικό | Ετικέτες: | Σχολιάστε