Άξονας “Ηγεσία – Οργάνωση Σχολικής Μονάδας” – Τίποτα δεν πάει χαμένο

Κατά το σχολικό έτος 2023 – 2024 και μέσα στα πλαίσια της Αξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας, κατατέθηκε το σχέδιο δράσης με τίτλο “Τίποτα δεν πάει χαμένο” που αφορά τον άξονα “Ηγεσία – Οργάνωση Σχολικής Μονάδας”. Βασικός σκοπός είναι η βελτίωση, η αναβάθμιση και ο εμπλουτισμός των χώρων και των υποδομών του σχολείου, ώστε να δημιουργηθεί ένα περιβάλλον φιλικό, υποστηρικτικό και διευκολυντικό των παιδαγωγικών διαδικασιών και των διαδικασιών μάθησης.

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε τόσο το ψηφιακό υλικό που προέκυψε κατά την υλοποίηση του σχεδίου, τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου προς τους εκπαιδευτικούς, αλλά και μια σύντομη φωτογραφική καταγραφή του έργου:

Αφίσα για τα τμήματα της Α’ και της Β’ τάξης

Αφίσα για τα τμήματα της Γ’ και Δ’ τάξης

Αφίσα για τα τμήματα της Ε’ και ΣΤ’ τάξης

Αποτελέσματα ερωτηματολογίου προς τους εκπαιδευτικούς

Φωτογραφική καταγραφή των δράσεων της ομάδας

Επίσης μπορείτε να παίξετε το online παιχνίδι που δημιουργήθηκε με στόχο την ευαισθητοποίηση και την ενίσχυση της θετικής συμπεριφοράς των μαθητών για τους χώρους και τις υποδομές του σχολείου στο οποίο φοιτούν.

Παίξτε “Φιδάκια και Σκάλες” για να φροντίσετε το σχολείο μας!

Τα μέλη της ομάδας:

1. Καραμανίδου Όλγα