Η θάλασσα είναι ζωή! Μην ψαρώνεις! Μπορούμε να τη σώσουμε!

Η θάλασσα είναι ζωή! Μην ψαρώνεις! Μπορούμε να τη σώσουμε!

Οι μαθητές/τριες της Δ΄τάξης την Τρίτη 26/3/2024  επισκέφτηκαν την παραλία του ΕΟΤ. Η δράση εντάσσεται στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Παιδική HELMEPA»,με τίτλο «Η θάλασσα είναι ζωή» και έχει στόχο την ενημέρωση και δραστηριοποίηση των παιδιών για το θαλάσσιο περιβάλλον.

Οι μαθητές/τριες χωρισμένοι σε ομάδες παρατήρησαν με προσοχή την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η παραλία, επισήμαναν τα θετικά και αρνητικά στοιχεία, συζήτησαν μεταξύ τους ,κατέληξαν σε συμπεράσματα σύμφωνα με το πλάνο εργασίας και παρουσίασαν τις προτάσεις τους στην ολομέλεια.

Στη συνέχεια συνέλεξαν όλα τα σκουπίδια που εντόπισαν στην παραλία, τα κατέγραψαν σε ειδικό έντυπο, τα χώρισαν σε ανακυκλώσιμα και μη ,συζήτησαν για την προέλευσή τους και πρότειναν τρόπους για τη μείωσή τους.

Τέλος κατάλαβαν ότι όλοι μαζί με τις πράξεις τους μπορούν να βελτιώσουν την κατάσταση των θαλασσών κάνοντας καλύτερο το μέλλον τους.

Α Α1 1 Β Γ Δ Ε Ζ Η Θ Ι Κ Λ Μ Ν