Επίσκεψη Δ΄ τάξης στο Αρχαιολογικό Μουσείο

1

Την Πέμπτη 8/12/2023 οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα « Τα προϊστορικά αντικείμενα της Μάκρης μας μιλούν».

Σκοπός των δραστηριοτήτων  στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές/τριες ήταν να αναπτύξουν δεξιότητες που θα τους /τις επιτρέψουν να χρησιμοποιούν τη συλλογή του Αρχαιολογικού Μουσείου ως πηγή πληροφοριών για την ιστορία του τόπου.

Οι μαθητές/τριες μετά το πέρας των δραστηριοτήτων ήταν ικανοί  να κατανομάζουν βασικά εκθέματα της συλλογής, να περιγράφουν βασικούς τύπους εκθεμάτων, να κατηγοριοποιούν τα αρχαία αντικείμενα ανάλογα με τη χρήση τους και να συσχετίζουν τα εκθέματα με αντίστοιχες ιστορικές περιόδους.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Α