Επίσκεψη της Β΄ τάξης στο φυτώριο “Φυτόκοσμος”

Α

Ένας πανέμορφος καμβάς χρωμάτων και λουλουδιών ξετυλίχθηκε μπροστά στα μάτια των μικρότερων μαθητών του σχολείου μας κατά τη διάρκεια της επίσκεψης που πραγματοποίησαν τη Δευτέρα 30 Οκτωβρίου στο φυτώριο ” Φυτόκοσμος”.

Οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας, αφού περιηγήθηκαν στους χώρους του φυτωρίου και γνώρισαν από κοντά διάφορα είδη λουλουδιών, προμηθεύτηκαν τα δικά τους φυτά προκειμένου να τα φροντίσουν και να τα μεγαλώσουν σπίτι τους. Ευχαριστούμε την κ Μαρία για την υποδοχή , την ξενάγηση και φιλοξενία των μαθητών μας!

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν και φρόντισαν το πάρκο “Τούμπα”, πότισαν τα λουλούδια και καθάρισαν τα σκουπίδια. Σκοπός της δράσης ήταν η προαγωγή των αξιών του εθελοντισμού και της καλλιέργειας περιβαλλοντικής συνείδησης!!

Β Γ Δ Ε Ζ Η ΘΑ ΘΒ Ι Κ Λ Μ Ν Ο