Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Η γλώσσα είναι ένα πολύ σημαντικό εργαλείο που μας βοηθά να επικοινωνήσουμε, να ανταλλάξουμε απόψεις και ιδέες και πολλά άλλα. Ταυτόχρονα αποτελεί κομμάτι της πολιτισμικής μας κληρονομιάς, της εθνικής μας ταυτότητας και καλό θα ήταν να το διαφυλάξουμε και να το αναδείξουμε.

Όταν μιλάμε για διαφορετικούς λαούς, ένας κοινός γλωσσικός κώδικας διευκολύνει  την επικοινωνία, όπως και την πρόσβαση σε αγαθά και υπηρεσίες. Η ευρωπαϊκή μας οικογένεια εδώ και αρκετά χρόνια, από το 2001, αναγνωρίζει τα πολλαπλά οφέλη της γλωσσομάθειας κι έχει καθιερώσει την 26η Σεπτεμβρίου ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών.

Δεν θα γινόταν να μην υπάρξουν δράσεις προς αυτή την κατεύθυνση και στο σχολείο μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας με διάφορους τρόπους ασχολήθηκαν με τις γλώσσες της Ευρώπης. Έμαθαν απλές λέξεις σε διάφορες γλώσσες και αναρωτήθηκαν «γιατί μαθαίνουμε ξένες γλώσσες;»

Μικρό δείγμα από τις δραστηριότητές ακολουθεί παρακάτω.