Ημέρα: 24 Μαΐου 2024

ΒιβλιοδρομίεςΒιβλιοδρομίες

Το σχολείο μας και συγκεκριμένα οι τάξεις Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου. Το θέμα των φετινών Βιβλιοδρομιών ήταν “Γιαγιάδες και παππούδες εν δράσει”. Είκοσι οκτώ παιδιά των παραπάνω τάξεων, αφού διάβασαν από τρία βιβλία ανά τάξη σχετικά με το θέμα, κλήθηκαν να απαντήσουν σε μια σειρά ερωτήσεων σχετικών με αυτά.

Συμμετοχή σε δράσεις από “Το Χαμόγελο του Παιδιού”Συμμετοχή σε δράσεις από “Το Χαμόγελο του Παιδιού”

Την Πέμπτη 18/04/2024 η Ε΄ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στις 2 Δωρεάν Δράσεις Ολιστικής Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Παρέμβασης που πραγματοποίησε ο Δήμος Αλεξανδρούπολης σε συνεργασία με «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και το Εργαστήριο Προηγμένων Μαθησιακών Τεχνολογιών στη Δια Βίου και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση (Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α) του Παιδαγωγικού Τμήματος Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Κρήτης, στο Πάρκο Ανεξαρτησίας. […]