Ευχαριστίες

Ευχαριστίες στους συντελεστές – συνεργάτες της εκδήλωσης των εγκαινίων του Μουσειακού Εκθετηρίου ΑΧΕΠΑ

Ευχαριστούμε θερμά:

• Τον Διοικητή του Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ, κ. Παναγιώτη Παντελιάδη, για το συνεχές θετικό υποστηρικτικό έργο σε όλη τη διάρκεια της υλοποίησης του Μουσειακού Εκθετηρίου.
  • Τη Διευθύντρια της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής ΑΠΘ _ Π.Γ.Ν.Θ. ΑΧΕΠΑ, κ. Ασημίνα Γαλλή – Τσινοπούλου,  που μας συμπαραστάθηκε και μας στήριξε σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος.
  • Τον Συνταγματάρχη ε.α. Φαρμακοποιό, Διευθυντή του Ελληνικού Φαρμακευτικού Μουσείου και Ειδικό Σύμβουλο του Πολεμικού Μουσείου,  κ. Βασίλη Νικόλτσιο, που με την τεράστια εμπειρία, γνώση και μεράκι επιμελήθηκε αφιλοκερδώς τη δημιουργία του Μουσειακού Εκθετηρίου.
  • Την Ιστορικό – Εθνολόγο, κ. Μαρία Φωτιάδου, που μας καθοδήγησε με τις σημαντικές υποδείξεις της και σχετικά σεμινάρια.
  • Τη Γραμματέα της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής ΑΠΘ – Π.Γ.Ν.Θ. ΑΧΕΠΑ, κ. Δώρα Στογιάννη, για την σημαντικής της βοήθεια.
  • Τη χορογράφο – σκηνοθέτη, κ. Ραχήλ Θεοφάνους, για τη σκηνοθετική και χορογραφική επιμέλεια της θεατρικής παράστασης της εκδήλωσης.
  • Τους ηθοποιούς της θεατρικής ομάδας Groupa Nostra,  Μένη Τελωνάκη και Κωνσταντίνο Αλεξιάδη, που ζωντάνεψαν το θεατρικό δρώμενο.
  • Την πρόεδρο κ. Ζωή Μπαντή και τους χορευτές του Συλλόγου “Εργαστήρι Παραδοσιακού Χορού Δασκάλων & Νηπιαγωγών Ν. Θεσσαλονίκης”, που πλαισίωσαν την παράσταση.
  • Τον Προϊστάμενο του Τμήματος Πληροφορικής ΑΧΕΠΑ, κ. Ανδρέα Λιόντο, για την ηλεκτρονική υποστήριξη της εκδήλωσης.
  • Τη συνάδελφο Αγγέλα για τη ραφή και τη δωρεά της φορεσιάς της Αμαλίας και του πουκαμίσου του τσολιά, που εκτίθενται στο Μουσείο.
  • Την Προϊσταμένη της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής, κ. Μαρία Ανδρούτσου για τη σημαντική της βοήθεια σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος.
  • Την Αναπληρώτρια Προϊσταμένη της Β’ Παιδιατρικής Κλινικής ΑΠΘ – Π.Γ.Ν.Θ. ΑΧΕΠΑ, κ. Στέλλα Μπραβίτα, για την υφαντή ποδιά της προγιαγιάς της, που μας δώρισε.
  • Τον κ. Αριστοτέλη Κουσκούνα για τη δωρεά των τσαρουχιών του τσολιά.
  • Την κ. Χάιδω Γρηγοριάδου για τη δωρεά των καλτσών του τσολιά.
  • Την κ. Δέσποινα Αποστολίδου, για το φωτογραφικό υλικό.
  • Τον εμπνευστή του θεατρικού δρώμενου Νικηφόρο Ιγνατιάδη και την Αναστασία Τοπούζη, νοσηλευόμενα παιδιά της  Β’ Παιδιατρικής Κλινικής, που έπαιξαν το κουκλοθέατρο.                                                                                                                                                                       Ευχαριστούμε από καρδιάς για την προσφορά σας στο κοινό μας έργο.

ΑΧΕΠΑ 18-05- 2022

Προσφορές αγάπης για το Πάσχα!

Προσφορές αγάπης όλο ομορφιά και γλύκα που μας συγκίνησαν.

Ευχαριστούμε θερμά:

• την κ. Κατερίνα Ρούση, Διευθύντρια του Δημοτικού Βρεφονηπιακού Σταθμού Κυμίνων του Δήμου Δέλτα Θεσσαλονίκης, για  τα μοναδικά χειροποίητα ουράνια τόξα με τα ονόματα των παιδιών του Παιδοογκολογικού.

.jpg

• τους γονείς του Μεσαίου και της Ν. Φιλαδέλφειας του Δήμου Ωραιοκάστρου για τα υπέροχα πασχαλινά αυγά, στολισμένα με τους αγαπημένους ήρωες των παιδιών που  χάρισαν στο Παιδοογκολογικό.

Φιλαδέλφεια

την κ. Δέσποινα Μολά, Διευθύντρια  και τους μαθητές των  Γ΄ & Δ΄τάξεων  του Δημοτικού Σχολείου Μηλέων Ν. Μαγνησίας για το τεράστιο καλάθι γεμάτο καλούδια (κάρτες, διακοσμητικά αυγά κ.ά) που έστειλαν στο Παιδοογκολογικό. Επιπλέον, για τα γλυκά που πρόσφεραν στους γιατρούς, τις νοσηλεύτριες και τους εκπαιδευτικούς και για τον μοναδικό τρόπο που τραγούδησαν διαδικτυακά τα κάλαντα του Λαζάρου και έδωσαν μια νότα χαράς στα νοσηλευόμενα παιδιά της Β΄ Παιδιατρικής Πανεπιστημιακής Κλινικής.

Σχολικό έτος 2021-2022