Τελική γιορτούλα Ιούλιος 2023

Καλοκαιρινή γιορτή 2023
Ταξίδι στα χρώματα του Αιγαίου…με καπετάνιο τη φαντασία…Γιατί…” Γίνονται όνειρα και μάλιστα μεγάλα, όταν το κύμα είναι γαλανό”! όπως είπε ο Μ. Λουντέμης.
Έτσι διαλέξαμε- αν και με κάποια καθυστέρηση- να κλείσουμε αυτή τη σχολική χρονιά στο Παιδοογκολογικό Τμήμα! Τα παιδιά μας παρακολούθησαν κουκλοθέατρο, έπαιξαν, χόρεψαν, γέλασαν, έγραψαν ευχές κι αισιόδοξα μηνύματα, πήραν τα αναμνηστικά τους κι ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τον Σεπτέμβρη! Ευχαριστούμε όλους όσοι βρέθηκαν στη γιορτούλα μας κι ευχόμαστε

“Καλό καλοκαίρι”!🏄‍♀️🏖🏝🩴🙂

Καλοκαίρι 2023

Καλωσορίζουμε το καλοκαίρι!

Ακόμη μια όμορφη σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Τα παιδιά μας ονειρεύονται να παίξουν με την άμμο και τα γαλάζια κύματα, γι΄ αυτό κι εμείς προσπαθήσαμε να φέρουμε τη θάλασσα μέσα στο Τμήμα! Όλοι μαζί φτιάξαμε καλοκαιρινές δημιουργίες, θαλασσινά τοπία, λαχταριστά παγωτά και διακοσμήσαμε τον χώρο. Καλό, δροσερό καλοκαίρι σε όλους!

Γιορτή της μητέρας 2023

Οι κάρτες μας για τις μανούλες που γιορτάζουν…

“Στη μανούλα τη γλυκιά δίνω φιλιά, μια αγκαλιά

κι ένα μεγάλο ευχαριστώ! Μανούλα μου σε αγαπώ!!!”

Χρόνια πολλά!!!

20230513 205746 Αντιγραφή

Πρωτομαγιά 2023

Πρωτομαγιά!!

“Ο Μάιος μάς έφτασε! Εμπρός βήμα ταχύ να τον προϋπαντήσουμε παιδιά στην εξοχή!”

Μπορεί να μην βγήκαμε στην εξοχή, μα καλωσορίσαμε κι εμείς τον μήνα των λουλουδιών!

Τα παιδιά μας έφτιαξαν πρωτομαγιάτικα στεφάνια και στόλισαν μ΄ αυτά τα στατώ τους!

Πάσχα 2023

“‘Ηρθε Λάζαρος, ήρθαν τα Βάγια…”

Είπαμε γιατί όχι; Κι εδώ μπορούμε να τηρήσουμε το έθιμο κι αυτό κάναμε!

Οι Λαζαρίνες μας τραγούδησαν τον “Λάζαρο” και γέμισαν το καλάθι τους με αυγά.

Μετά ζωγραφίσαμε τα βρασμένα αυγουλάκια με κηρομπογιές και στη συνέχεια τα βάψαμε!

Άνοιξη 2023

Χελιδονίσματα

“Ήρθε, ήρθε η χελιδόνα…!”

21 Μαρτίου, εαρινή ισημερία. Καλωσορίσαμε κι εμείς την άνοιξη με τα “χελιδονίσματα” και διακοσμήσαμε κατάλληλα τον χώρο του Παιδοογκολογικού.

Αποκριές 2023

Καρναβάλι!

“Μας ήρθε πάλι το καρναβάλι

γεμάτο γέλια και τραγούδια και χαρά!

Όλοι γελάνε, όλοι γλεντάνε

και καμαρώνουνε τον κάθε μασκαρά!”

Διακοσμήσαμε τον χώρο, στολίσαμε τα στατώ, φτιάξαμε μάσκες, κατασκευάσαμε χαρταετούς και τέλος μασκαρευτήκαμε!

κολαζ με τα στατω

κολαζ με μασκες και χαρταετους

κολαζ με μασκαραδες

Χριστούγεννα 2022-2023

Είναι αλήθεια πως τα μικρά πράγματα γίνονται ασυνήθιστα μεγάλα κάποιες φορές…! 25 Νοεμβρίου κι όμως εμείς όλο ανυπομονησία διακοσμήσαμε τον χώρο και στολίσαμε το χριστουγεννιάτικο δέντρο μας!! ‘Ολοι μικροί μεγάλοι τραγουδήσαμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια, αστειευτήκαμε και βάλαμε στολίδια στο άσπρο μας έλατο!

Η χριστουγεννιάτικη γιορτή μας!

Στις 20 Δεκεμβρίου προσπαθήσαμε να φέρουμε λίγη από τη μαγεία των Χριστουγέννων στους μικρούς μας ήρωες. Τραγουδήσαμε τα κάλαντα, κάναμε παντομίμα, χορέψαμε μικροί και μεγάλοι, γελάσαμε με την ψυχή μας και υποδεχτήκαμε τον Άη Βασίλη που ήταν φορτωμένος με δώρα.