Λειτουργία Ολοήμερου Προγράμματος

Σας ενημερώνουμε πως λόγω του ότι το σχολείο μας δεν έχει ακόμα πλήρως στελεχωθεί με εκπαιδευτικούς (υπολείπονται ώρες δασκάλου για το Ολοήμερο Πρόγραμμα) δεν μπορεί να λειτουργήσει το ολοήμερο πρόγραμμα και η πρωινή ζώνη με την πλήρη τους ανάπτυξη. Ο Σύλλογος Διδασκόντων όμως, θέλοντας να διευκολύνει τους εργαζόμενους γονείς, αποφάσισε να λειτουργεί το ολοήμερο πρόγραμμα με όσους εκπαιδευτικούς διαθέτει. Γι’ αυτό το λόγο, το μεσημεριανό ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργεί από την Δευτέρα 14/10/2024 μέχρι τις 15:00, για τους μαθητές τάξεων Α’, Β’, Γ’, και Δ’ καθώς και για τα μεγαλύτερα αδέλφια (Ε’ ή Στ’ τάξης) των μαθητών/τριών αυτών και μόνο, χωρίς όμως να γίνεται απαραίτητα μελέτη-προετοιμασία (διάβασμα) για την επόμενη ημέρα, καθώς δεν θα υπάρχουν οι εκπαιδευτικοί της αντίστοιχης ειδικότητας διαθέσιμοι κάθε μέρα για όλα τα τμήματα.

Η πρωινή ζώνη και το ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργήσει πλήρως μέχρι και τις 16:00, όταν στελεχωθεί το σχολείο πλήρως με τους εκπαιδευτικούς που του λείπουν και γι’ αυτό θα ακολουθήσει νέα ενημέρωση. Υπενθυμίζουμε ότι, επειδή την φετινή σχολική χρονιά, δεν καλύφθηκε ο ελάχιστος αριθμός αιτήσεων για το διευρυμένου τύπου ολοήμερο (δηλ. μέχρι τις 17:30), ΔΕΝ θα λειτουργεί τμήμα 16:00-17:30.

Οι μαθητές που θα παραμένουν στο ολοήμερο πρόγραμμα, θα πρέπει να έχουν μαζί τους φαγητό που να μπορεί να διατηρηθεί και καταναλωθεί εκτός ψυγείου. Επίσης καλό θα είναι τα παιδιά να έχουν μαζί τους πετσετούλα, χαρτομάντηλα, υγρά ή μη καθώς και αντισηπτικό χεριών.

Θα ήταν σκόπιμο, για λόγους υγείας, να συμβουλέψετε τα παιδιά (ιδίως των μικρών τάξεων) να μην μοιράζονται με συμμαθητές τους το φαγητό και τα ατομικά τους αντικείμενα (κουτάλι, πιρούνι, παγούρι).

Για τα σχολικά γεύματα, θα ενημερωθείτε με νέα ανάρτηση όταν έχουμε ενημέρωση για το πότε θα ξεκινήσουν.

Κατά το σχόλασμα από το ολοήμερο πρόγραμμα, παρακαλούμε να βρίσκεστε έγκαιρα στο χώρο του σχολείου για την παραλαβή των μαθητών από την έξοδο επί της οδού Χηλής. Κάθε γονέας/κηδεμόνας θα παραλαμβάνει μόνο το δικό του παιδί, σύμφωνα με όσα έχετε δηλώσει στην αίτηση εγγραφής στο ολοήμερο που υποβάλατε στο σχολείο. Ακόμα, επειδή έχει παρατηρηθεί πως οι μαθητές ξεχνάνε κάποια από τα πράγματά τους ή τα ρούχα τους στο σχολείο, γι΄αυτό τον λόγο καλό θα είναι να ελέγχετε αν το παιδί σας έχει πάρει μαζί του όλα τα πράγματά του όταν σχολάει.