Ιστορική Αναδρομή

Το σχολείο μας χτίστηκε το 1978 στον Νέο Κόσμο, μια πυκνοκατοικημένη περιοχή, στα όρια του Δήμου της Αθήνας με τους Δήμους Ν. Σμύρνης, Δάφνης και Καλλιθέας.

Μετά τη Μικρασιατική καταστροφή εγκαταστάθηκαν χιλιάδες πρόσφυγες, Ελληνορθόδοξοι αλλά και Αρμένιοι. Ακολούθησαν οικονομικοί μετανάστες αναζητώντας μια καλύτερη ζωή.

Στο κτιριακό συγκρότημα όπου φοιτούσαν πλήθος παιδιών, συστεγάζονταν το 117ο και το 143ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών με πρωινή και απογευματινή λειτουργία. Στην πορεία τα δυο σχολεία συγχωνεύτηκαν.

Από το 1998 έως σήμερα, το σχολείο μας λειτουργεί ως Ενιαίου Τύπου Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο.

Από το 2022 έως σήμερα το σχολείο μας λειτουργεί και ως Αναβαθμισμένο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο έως τις 17:30 μ.μ. και παράλληλα λειτουργεί πρωινή ζώνη από τις 7:15 π.μ.

Στον ισόγειο χώρο του σχολείου μας φιλοξενείται το 56ο Νηπιαγωγείο Αθήνας.