Το Σχολείο μας

Βρίσκεται στην οδό Μάχης Αναλάτου 70 και η είσοδός του είναι από τον πεζόδρομο της Κριναγόρου 17 στην περιοχή του Νέου Κόσμου του Δήμου Αθηναίων. Διοικητικά ανήκει στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας.

Λειτουργεί με 6 τμήματα γενικής παιδείας με περίπου 120 μαθητές.

Πρεσβεύουμε ένα ανοιχτό, συνεργατικό, συμπεριληπτικό και δημοκρατικό σχολείο που έχει ανάγκη τη σύμπραξη όλων – μαθητών/μαθητριών, εκπαιδευτικών, διευθυντή, Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, Σχολικής Επιτροπής, Τοπικής Αυτοδιοίκησης− για να επιτύχει την αποστολή του.

Σκοπός των εκπαιδευτικών του σχολείου μας είναι η απόκτηση γνώσεων, η καλλιέργεια δεξιοτήτων και ηθικών αξιών στους μαθητές και στις μαθήτριές μας προκειμένου να αναπτυχθούν πνευματικά, ψυχικά και σωματικά ώστε να συμβάλλουν ως ενεργοί πολίτες στην ανάπτυξη της αειφορίας, σεβόμενοι τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα, στοχεύοντας στην συμπερίληψη, προστατεύοντας το περιβάλλον, αναπτύσσοντας καινοτομίες, στηρίζοντας τον πολιτισμό.

Με δημιουργική και συνεργατική εμπλοκή όλων, εφαρμόζοντας μεθόδους και πρακτικές που απευθύνονται σε διαφορετικά μαθησιακά στυλ, ενεργούμε ως κοινότητα μάθησης που λαμβάνει πολύ σοβαρά υπόψη της τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των παιδιών, μεριμνώντας για τη δημιουργία καλού σχολικού κλίματος, συναισθηματικής εγγύτητας, αλληλεγγύης και ασφάλειας.

Υλοποιούμε έργα στα πλαίσια ευρωπαϊκών και άλλων προγραμμάτων, συνεργαζόμαστε με διάφορους φορείς ανάλογα με τα θέματα που ανακύπτουν και ενδιαφέρουν τη σχολική κοινότητα.

Συμμετέχουμε στο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών και φιλοξενούμε συγγραφείς στην προσπάθειά μας να προωθήσουμε τη φιλαναγνωσία.

Πιστεύουμε στο άνοιγμα του σχολείου στην τοπική κοινωνία και στη δημιουργία στενών δεσμών μεταξύ μας. Διοργανώνουμε ενημερωτικές εκδηλώσεις τόσο σε πρωινό όσο και σε απογευματινό χρόνο σχετικά με την προστασία από το ηλεκτρονικό έγκλημα, την πρόληψη της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού, την αναγνώριση και αντιμετώπιση της κακοποίησης, τα μέτρα σε περίπτωση σεισμού, φωτιάς και επικίνδυνων καιρικών φαινομένων, τις πρώτες βοήθειες, τη σημασία του παιχνιδιού στην ανάπτυξη του παιδιού, τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση.