Το σχολείο μας

Το 10ο Νηπιαγωγείο βρίσκεται στην περιοχή των Ταμπαχάνων, μια αστική περιοχή του Δήμου Πατρέων και ανήκει στο συγκρότημα: “Γλαράκη”. Συστεγάζεται με το 8ο Δημοτικό σχολείο και συνορεύει με το 12ο Νηπιαγωγείο Πατρών. Βρίσκεται στο ισόγειο του κτηρίου και αποτελείται από 3 αίθουσες διδασκαλίας, μία αποθήκη και μία αίθουσα εκδηλώσεων, η οποία χρησιμοποιείται και από το 8ο Δημοτικό σχολείο.
Και οι τρεις αίθουσες διδασκαλίας είναι πλήρως εξοπλισμένες με ηλεκτρονικούς υπολογιστές με πρόσβαση στο διαδίκτυο και επαρκές παιδαγωγικό και εποπτικό υλικό, το οποίο κατά κύριο λόγο έχει αποκτηθεί από προσφορές των εκπαιδευτικών του σχολείου και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και ελάχιστα από την οικονομική ενίσχυση που δίνει ο Δήμος, η οποία είναι πολύ μικρή και δεν επαρκεί.
Το Νηπιαγωγείο μας είναι 2/θέσιο με 3 οργανικές θέσεις και λειτουργούν σε αυτό 2 πρωινά υποχρεωτικά τμήματα και ένα προαιρετικό ολοήμερο τμήμα.
Σκοπός του Νηπιαγωγείου μας είναι να υπάρχει ένα κλίμα δημοκρατικό, συλλογικό και ομαδικό, να προσφέρει γνώσεις , δεξιότητες και στάσεις συμπεριφοράς που είναι απαραίτητες για την ολόπλευρη ανάπτυξη των νηπίων και να είναι ανοιχτό στην κοινωνία και στους τοπικούς φορείς.
H σχολική μονάδα κάθε χρόνο δίνει ιδιαίτερη έμφαση στις ημέρες
Περιβάλλοντος, Ανθρώπινων Δικαιωμάτων και Δικαιωμάτων του Παιδιού.
Παράλληλα, το σχολείο έχει υλοποιήσει στο παρελθόν ένα σύνολο από
περιβαλλοντικά προγράμματα με έμφαση στην Αειφορία και τον Αειφόρο Τρόπο
Διαβίωσης, και εστιάζει στη διαπολιτισμική προσέγγιση της γνώσης με προτεραιότητα τη
καλλιέργεια του σεβασμού στα πανανθρώπινα δικαιώματα. Η σχολική μονάδα