Αρχική » Ας συστηθούμε

Ας συστηθούμε

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το σχολείο με τον τίτλο «10ο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης» πρώτη φορά λειτούργησε  με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 1972-1973 κι επειδή δεν έγινε δυνατή η εξεύρεση ίδιου διδακτηρίου στην περιοχή της δικαιοδοσίας του, το σχολείο στεγάστηκε στο κτίριο του 6ου Δημοτικού Σχολείου Κοζάνης , ακολουθώντας πρωινό κι απογευματινό ωράριο εργασίας.

Το πρωινό κι απογευματινό αυτό ωράριο εργασίας συνεχίστηκε μέχρι και το σχολικό έτος 1991-1992. Στα μέσα του σχολικού αυτού χρόνου, το σχολείο στεγάστηκε σε δικό του κτίριο, στην οδό Θεσσαλονίκης 33, στην περιοχή Πλατάνια. Με την μετεγκατάστασή του στο νέο κτίριο,  ο τομέας ευθύνης του περιλαμβάνεται  μεταξύ των οδών 11ης Οκρωβρίου , Αριστοφάνους , Γκέρτσου , Ολύμπου,Σιδ. Σταθμός,,Ιωνίας μέχρι Καρέλη Ζωής.

Το σχολείο μας βρίσκεται Νότια πλευρά του Δήμου Κοζάνης στην περιοχή  Πλατάνια, στην έξοδο προς  την  Δημοτική Ενότητα Ελίμειας. Σήμερα το σχολείο διοικητικά ανήκει στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  Κοζάνης και ακολουθεί πρωινό ωράριο εργασίας. Σε ότι αφορά την οργανικότητά του είναι δωδεκαθέσιο αλλά λειτουργεί ως δεκαπενταθέσιο. Η δύναμη του σχολείου σήμερα ανέρχεται σε διακόσιους ογδόντα επτά 287 μαθητές, ο σύλλογος  διδασκόντων αποτελείται από τον Διευθυντή, τον Υποδιευθυντή και τριάντα τρεις (33) εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων, ενώ λειτουργεί και ολοήμερο με σαράντα έξι (46)μαθητές. Το διδακτήριό μας διαθέτει δεκαπέντε αίθουσες διδασκαλίας, τμήμα ένταξης , αίθουσα Η/Υ και μια αίθουσα πολλαπλών χρήσεων για παρουσίαση θεατρικών παραστάσεων.

10 Δημοτικό ΚοζάνηςΓραφείο Διευθυντή

Panorama 5