ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ 112

Πρόγραμμα ” ΧΟΠΑ ΗΡΩΕΣ 112

Το τμήμα Β3 της σχολικής μας μονάδας υπό την καθοδήγηση και ευθύνη της εκπαιδευτικού αυτού κας Σακίδη Άρτεμις, υλοποιεί και εκπροσωπεί το σχολείο μας σε ένα πραγματικό θαυμάσιο πρόγραμμα με τον τίτλο ” ΧΟΠΑ ΉΡΩΕΣ 112 “, το οποίο εφαρμόζεται από: Α. τον Παγκόσμιο Οργανισμό  για τα εγκεφαλικά επεισόδια  (  World Stroke Organization ), Β. το Schools for Health in Europe Foundation ( S.H.E ) και Γ. την UNESCO σε συνεργασία με την Angels Initiative.

Η πρωτοβουλία Αngels είναι ένα μη προωθητικό πρόγραμμα για τη βελτίωση της υγειονομικής περίθαλψης που στοχεύει στην καλύτερη αντιμετώπιση των Εγκεφαλικών  Επεισοδίων σε όλον τον κόσμο.

ΣΤΟΧΟΣ: Αναγνώριση των συμπτωμάτων του εγκεφαλικού επεισοδίου από μικρά παιδιά και η ανάγκη για άμεση δράση.

Η καμπάνια είναι μια δημιουργία του Τμήματος Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Η αποτίμηση της δράσης θα δημοσιευτεί προς το τέλος της σχολικής μας χρονιάς με δημιουργίες των παιδιών μας που και  θα αποσταλούν στο THE FAST HEROES TEAM της καμπάνιας  του Τμήματος Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

…………………………………………………………………………………..

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Οι ΧΟΠΑ Ήρωες 112, μια βραβευμένη εκπαιδευτική εκστρατεία για την προαγωγή υγείας, κατέκτησαν ένα παγκόσμιο ρεκόρ GUINNESS για το μεγαλύτερο διαδικτυακό φωτογραφικό άλμπουμ ανθρώπων που φορούν μάσκες υπερηρώων.

Οι ΧΟΠΑ Ήρωες 112 είναι ένα βραβευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που στοχεύει στην αύξηση της γνώσης αναφορικά με την αναγνώριση των συμπτωμάτων του εγκεφαλικού επεισοδίου και την ανάγκη για άμεση κλήση ασθενοφόρου σε περίπτωση υποψίας εγκεφαλικού επεισοδίου. Το πρόγραμμα διδάσκεται σε παιδιά ηλικίας 5 με 9 ετών και αξιοποιεί τον ενθουσιασμό τους για μάθηση και την ανάγκη τους να μοιραστούν αυτά που μαθαίνουν. Μάλιστα ενθαρρύνονται να μοιραστούν τις γνώσεις που λαμβάνουν με την οικογένειά τους και ειδικότερα με τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους. Μέσα από την άτυπη μάθηση, οι οικογένειες και οι κοινότητες προϊδεάζονται και προετοιμάζονται καλύτερα για την περίπτωση που  κάποιος υποστεί εγκεφαλικό επεισόδιο.

Ακολουθώντας την επιτυχία του Παγκοσμίου Ρεκόρ GUINNESS, η εκστρατεία ΧΟΠΑ Ήρωες 112 θα συνεχίσει να υποδέχεται νέους εκπαιδευτικούς και σχολεία σε όλη την Ελλάδα, καθώς στοχεύει στην εκπλήρωση της αποστολής της να εκπαιδεύσει τα παιδιά σε όλον τον κόσμο αναφορικά με το εγκεφαλικό επεισόδιο.

ΣΤΑΔΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ

1η εβδομάδα

Γνωρίσαμε τον κεντρικό ήρωα τον Αλέξη και τον παππού Πέτρο. Μάθαμε ποιος είναι ο κακός Θρόμβος και ποια είναι τα τρία συμπτώματα του εγκεφαλικού, τα οποία πρέπει να ξέρουμε από έξω. Ζωγραφίσαμε, φτιάξαμε μάσκες, καθώς γίναμε ήρωες. Επίσης, φτιάξαμε κάρτες για τους παππούδες ή τις γιαγιάδες μας και τους τις δωρίσαμε.

2η εβδομάδα

Γνωρίσαμε καλύτερα τον παππού Πέτρο και την υπερδύναμή του να κάνει αστείες γκριμάτσες. Μάθαμε ανάμεσα σε διάφορες εκφράσεις να εντοπίζουμε εκείνες που προμηνύουν εγκεφαλικό επεισόδιο.

3η εβδομάδα

Γνωρίσαμε τον παππού Χάρη, ο οποίος έχει την υπερδύναμη να κοιμίζει τον Αλέξη στα πόδια του και να κουβαλά βαριά πράγματα. Ανταποκριθήκαμε στην πρόκληση μέσω παιχνιδιού να δούμε πώς είναι όταν δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα χέρια μας. Κόψαμε και συναρμολογήσαμε το χέρι του παππού Χάρη. Επίσης, χρωματίσαμε, λύσαμε λαβύρινθους, ενώσαμε αριθμούς, κόψαμε κάρτες με τους ήρωες του προγράμματος και παίξαμε παιχνίδι μνήμης.

4η εβδομάδα

Γνωρίσαμε τη γιαγιά Όλγα η υπερδύναμη της οποίας είναι η φωνή της που μπορεί να κάνει τα κτίρια να τρέμουν. Διαβάσαμε ένα ποιηματάκι για το 112 και κόψαμε φιγούρες.

5η Εβδομάδα

Κάναμε ανακεφαλαίωση των όσων μάθαμε με τον Αλέξη τον Αμέσως και κόψαμε τα δικά μας κινητά τηλέφωνα με τον αριθμό 112 που πρέπει να θυμόμαστε. Επίσης, συμπληρώσαμε τις δικές μας κάρτες μέλους και πρέπει να μάθουμε τη διεύθυνση μας, ώστε να μπορούμε να καλέσουμε βοήθεια.

………………………………………………………………………………

Το έντυπο υλικό το παίρνουν οι μαθητές σπίτι, ώστε να ενημερωθεί όλη η οικογένεια. Επίσης, δίνονται πληροφορίες για το εγκεφαλικό επεισόδιο, την πρόληψη, ενώ οι μαθητές μπορούν να συμπληρώσουν διάφορα πεδία με τους παππούδες, π.χ. Πράγματα σχετικά με τη διατροφή, το βάρος κ.λ.π.

ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Το τμήμα Β3 της σχολικής μας μονάδας υπό την καθοδήγηση και ευθύνη της εκπαιδευτικού αυτού κας Σακίδη Άρτεμις, υλοποίησε και εκπροσωπεί πλέον το σχολείο μας μέσα από ένα πραγματικό θαυμάσιο πρόγραμμα με τον τίτλο ” ΧΟΠΑ ΉΡΩΕΣ 112 “.

Ο ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΆΜΜΑΤΟΣ ήταν η  αναγνώριση των συμπτωμάτων του εγκεφαλικού επεισοδίου από μικρά παιδιά και η ανάγκη για άμεση δράση.

Όλο αυτό το υλικό θα αποσταλεί στο Τμήμα Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας που και το δημιούργησε.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος, εκπληρώθηκε η αποστολή και η εκπαίδευση των μικρών μας μαθητών στην αναγνώριση των συμπτωμάτων αλλά και την κλήση άμεσης βοήθειας για την αντιμετώπιση των εγκεφαλικών επεισοδίων.

Έτσι πλέον το σχολείο μας εντάχθηκε στην παγκόσμια οικογένεια των ΗΡΩΩΝ ΧΟΠΑ 112.

Τους αξίζουν χίλια συγχαρητήρια για την προσήλωση, και την προσπάθεια τους στην επίτευξη αυτού του στόχου που θέσαμε ως σχολική μονάδα.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στην εκπαιδευτικό μας κα Σακίδη Άρτεμις, που υπήρξε υπόδειγμα καθοδήγησης των παιδιών αλλά και της βαθιάς της πίστης και εμπιστοσύνης σε αυτά για τα εξαιρετικά αποτελέσματα που είχαν σκοπό να επιτευχθούν!!!!!