ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ 108ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ Σχολικό έτος 2023-2024

Για το σχολικό έτος 2023-2024 οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία θα πραγματοποιηθούν  ηλεκτρονικά από 1 έως 20 Μαρτίου 2023 (Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης).

Δικαίωμα εγγραφής  στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24,  έχουν μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2019 (Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα).

Τα όρια του 108ου Νηπιαγωγείου μπορείτε να τα δείτε στον Πίνακα ορίων της σχολικής περιφέρειας του σχολείου (Το 5ο  και το 108ο Νηπιαγωγεία Αθηνών έχουν κοινά όρια), στο σύνδεσμο: https://blogs.sch.gr/108nipath/oria-periochis-eggrafon-gia-to-108o-nipiagogeio-athinon/

Διαδικασία υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων:

Για την εγγραφή του νηπίου/προνηπίου ο γονέας/κηδεμόνας πρέπει να ακολουθήσει τα εξής βήματα:

– Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ και

επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του.

Η είσοδος στην εφαρμογή γίνεται με τη χρήση των κωδικών taxisnet.

– Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας (κινητό, e-mail)

– Για την υποβολή της Αίτησης, ο Γονέας/Κηδεμόνας συμπληρώνει διαδοχικά τα ακόλουθα:

α) τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου για το οποίο αιτείται την εγγραφή.

β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του την οποία τεκμηριώνει αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας στο όνομα των γονέων/ κηδεμόνων του.

γ) το ονοματεπώνυμο άλλου τέκνου,  που φοιτά στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα.

δ) εάν επιθυμεί τη φοίτηση του νηπίου/προνηπίου στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα και στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.

ε) τα στοιχεία των συνοδών του νηπίου/προνηπίου κατά την προσέλευση και αποχώρηση του από τη σχολική μονάδα και

στ) επιλέγεται η δήλωση: “Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου”.

Μετά την κατάθεση της αίτησης, οι γονείς/ κηδεμόνες θα κληθούν να προσκομίσουν στο σχολείο με ραντεβού τα εξής δικαιολογητικά:

1) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, (Α.Δ.Υ.Μ).

2) Βιβλιάριο Υγείας, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται.

3) Γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία (εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες).

Σημειώνεται ότι η “αποδοχή” της αίτησης δεν συνεπάγεται απαραίτητα φοίτηση του νηπίου στη δηλωθείσα σχολική μονάδα.

Στοιχεία Επικοινωνίας με το σχολείο:

Τηλέφωνο: 210 6469454

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: mail@108nipathin.att.sch.gr