Ελιά (1)

Κλαδί ελιάς κρατάει το περιστέρι στο ράμφος του και μας καλεί  να μάθουμε περισσότερα για αυτή.

Έτσι στη  νέα θεματική ενότητα που ξεκινάμε σήμερα θα ασχοληθούμε με την ΕΛΙΑ.

Τονίζουμε τη σημασία της ελιάς στην ελληνική οικονομία αλλά και στην καθημερινή μας ζωή ( καρπός ελιάς και λάδι = μεσογειακή διατροφή)

Μαθαίνουμε τις λέξεις:

ΕΛΑΙΟΔΕΝΤΡΟ και ΛΙΟΔΕΝΤΡΟ (το δέντρο της ελιάς), ΕΛΑΙΟΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ( ο αγρότης που ασχολείται με τη καλλιέργεια της ελιάς) , ΕΛΑΙΩΝΑΣ και ΛΙΟΣΤΑΣΙ (το χωράφι με τα πολλά ελαιόδεντρα), ΕΛΑΙΟΜΑΖΕΜΑ και ΛΙΟΜΑΖΩΜΑ ( το μάζεμα του καρπού της ελιάς), ΕΛΙΟΠΑΝΑ και ΛΙΟΠΑΝΑ ( τα πανιά που στρώνουν για να πέσουν πάνω οι ελιές μετά το ράβδισμα), ΕΛΑΙΟΤΡΙΒΕΙΟ και  ΛΙΟΤΡΙΒΙ ( το εργοστάσιο όπου ο καρπός της ελιάς συμπιέζεται και γίνεται λάδι), και  ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ και ΛΑΔΙ (τονίζουμε τη λέξη ελαιόλαδο  για να το διαφοροποιήσουμε  από τα άλλα λάδια)

Παρακολουθούμε  την παρακάτω σύντομη παρουσίαση.

Άλλα παράγωγα  της ελιάς εκτός από το ελαιόλαδο.

ΠΑΣΤΑ ΕΛΙΑΣ , ΣΑΠΟΥΝΙ, ΜΑΡΓΑΡΙΝΗ

ΠΡΟΤΑΣΗ: Προσπαθήστε  σε ένα απλό χαρτί να ζωγραφίσετε ένα  ελαιόδεντρο που θα μας το δείξετε αύριο και όσο εσείς ασχολείστε  με αυτό η μαμά ή ο μπαμπάς μπορεί να σας ετοιμάσουν μία πεντανόστιμη ψημένη φέτα ψωμιού αλειμμένη  με λαδάκι και λίγη ρίγανη.

Θα τα πούμε αύριο!