20 Νοεμβρίου 2014

24 Νοεμβρίου 2014 ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ

Παγκόσμια ημέρα των Δικαιωμάτων των παιδιών

kenia

Εκατομμύρια παιδιά  σε όλο τον ,χωρίς Χαμόγελο, χωρίς Ελπίδα, ζητούν να θυμηθούμε το δικαίωμά τους για μια ζωή με Αξιοπρέπεια, Σεβασμό, Φροντίδα και Αγάπη.

Παρά τα διεθνή κείμενα προστασίας των παιδιών, που σε πολλές χώρες αποτελούν κενό γράμμα, εκατομμύρια παιδιά εξακολουθούν να υποφέρουν από τη φτώχεια και να στερούνται της στοιχειώδους σχολικής εκπαίδευσης, εκατοντάδες χιλιάδες υφίστανται τις τραγικές συνέπειες συρράξεων  και οικονομικού χάους ,δεκάδες χιλιάδες ακρωτηριάζονται στους πολέμους και πολλά ακόμα ορφανεύουν ή και σκοτώνονται από τον ιό του AIDS και από άλλες ασθένειες.

Ας μη μείνουμε μόνο στις ευχές γιατί σήμερα κάποια παιδιά δε γιορτάζουν.

Σήμερα κάποια παιδιά υποφέρουν!

Σήμερα ας κάνουμε κάτι για τα παιδιά!

Σήμερα το  1ο Δημοτικό Ελευθερίου-Κορδελιού τιμά την μέρα αυτή υπερασπίζοντας το δικαίωμα του παιδιού  στην εκπαίδευση. Σε αυτή την προσπάθειά μας συνοδοιπόρος ο κύριος Ντούγκου Σαμουήλ, ομότιμος καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου, τίμησε με την παρουσία του την εκδήλωσή μας.

kenya1

Πατήστε εδώ  για λήψη σε .PDF

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Εκδηλώσεις ,Χωρίς κατηγορία .

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Το ιστολόγιο του 1ου Δημοτικό Σχολείου Ελευθερίου Κορδελιού Θεσσαλονίκης μετακόμισε!!!
Βρείτε όλα τα νέα του σχολείου στο