“Τι μπορούν να μας πουν οι φωτογραφίες μας;”

Children walking clip art free clipart images clipartcow

Κατηγορίες: Δραστηριότητες - επισκέψεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Τι μπορούν να μας πουν οι φωτογραφίες μας;”

Το Scratch για παιδιά!!

cutmypic

Εισαγωγή στο Scratch! Απλές εφαρμογές για παιδιά!!!

Έργο Scratch, ένα παράδειγμα:

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορίες: Μαθήματα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Scratch για παιδιά!!

Τα playmobil ταξιδεύουν στα μουσεία!

ethniko istoriko mouxseio 1821

Οι φιγούρες playmobil ντύνονται με παραδοσιακές ελληνικές στολές και συνεχίζουν το ταξίδι τους στα μουσεία της Ελλάδας. Ένα ταξίδι που ξεκίνησε πριν από 2 χρόνια από το Εθνικό και Ιστορικό Μουσείο.

Η Ελληνική Επανάσταση με φιγούρες και διοράματα Playmobil

Από την 1 Νοεμβρίου 2021 έως τις 30 Ιανουαρίου 2022 η έκθεση θα φιλοξενείται στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν. & Σ. Τσαλαπάτα στο Βόλο.

Κατηγορίες: Μουσεία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα playmobil ταξιδεύουν στα μουσεία!

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και Εκπαίδευση

6598ee4b12cea8e60c90778633d3aa9d

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο: Θα ξυπνήσει η ωραία κοιμωμένη της πρωτεύουσας; | HuffPost Greece

Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο πραγματοποιεί εκπαιδευτικά προγράμματα για παιδιά, τα οποία στοχεύουν στη γνωριμία με το Μουσείο και στην εξοικείωση τους με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό.

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο

Πατησίων 44, Αθήνα 10682

Τηλ . 213214 4889

Κατηγορίες: Μουσεία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και Εκπαίδευση

Μία επίσκεψη στον Εθνικό Κήπο!

National Gardens Athens 7

Η επίσκεψη στον Εθνικό Κήπο προσφέρει στα παιδιά την ευκαιρία να γνωρίσουν μια μεγάλη ποικιλία ενδημικών δέντρων και φυτών από άλλες χώρες. Επίσης, στο χώρο του κήπου λειτουργεί παιδική βιβλιοθήκη, όπου τα παιδιά μπορούν να διαβάσουν βιβλία, να ακούσουν μουσική και να ασχοληθούν με δημιουργικές δραστηριότητες.

Η παιδική βιβλιοθήκη του Εθνικού κήπου

Αποτέλεσμα εικόνας για εθνικοσ κηποσ

Κατηγορίες: Δραστηριότητες - επισκέψεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μία επίσκεψη στον Εθνικό Κήπο!

Ένα υπέροχο βιβλίο για μικρά παιδιά!

istockphoto 1140772541 612x612

Το θαυμάσιο βιβλίο του Έρικ Καρλ “Μια κάμπια πολύ πεινασμένη”, βοηθάει τα παιδιά να μάθουν με διασκεδαστικό τρόπο τους αριθμούς ως το δέκα, τις ημέρες της εβδομάδας, τον κύκλο ζωής της πεταλούδας, καθώς και προβληματιστούν για θέματα υγιεινής διατροφής.

Μια κάμπια πολύ πεινασμένη - Eric Carle - Skroutz.gr

Κατηγορίες: Βιβλία | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα υπέροχο βιβλίο για μικρά παιδιά!

Οδηγώ το ποδήλατό μου με ασφάλεια!

Stavros Niarchos Center Athens Outside

Μαθήματα ασφαλούς οδήγησης ποδηλάτου στο ΚΠΣΙΝ - Monopoli.grΤην Κυριακή, 27 Μαίου 2018, στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος παραδίδονται μαθήματα ασφαλούς οδήγησης ποδηλάτου σε παιδιά από 10 ετών και στους γονείς τους.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες - επισκέψεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγώ το ποδήλατό μου με ασφάλεια!

“Το ταξίδι του Οδυσσέα”

6598ee4b12cea8e60c90778633d3aa9d

Στα πλαίσια της περιοδικής έκθεσης “Οδύσσειες” του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, πραγματοποιείται εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές νηπιαγωγείου, Α΄και Β΄τάξης Δημοτικού σχολείου με τίτλο “Το ταξίδι του Οδυσσέα”. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά πραγματοποιούν ένα ταξίδι στο χρόνο μαζί με τον ήρωα Οδυσσέα και μαθαίνουν για τις περιπέτειες του.

Οδύσσειες» - Η νέα περιοδική έκθεση του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου

Κατηγορίες: Μουσεία | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Το ταξίδι του Οδυσσέα”

18 Μαΐου: Διεθνής Ημέρα Μουσείων

shutterstock 572766757 the acropolis museum is an archaeological museum focused on the findings of the archaeological site of the acropolis of athens in greece. editorial use saiko3p

Η 18η Μαΐου έχει καθιερωθεί από το 1977 ως Διεθνής Ημέρα Μουσείων. Κάθε χρόνο αυτή η ημέρα είναι αφιερωμένη σε ένα συγκεκριμένο θέμα που αφορά στα μουσεία και στην προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Αποτέλεσμα εικόνας για μουσειο ακροπολησ

Η φετινή ημέρα έχει ως θέμα: Μουσεία και (δια)δίκτυα. Νέες προσεγγίσεις, νέο κοινό.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες - επισκέψεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 18 Μαΐου: Διεθνής Ημέρα Μουσείων