Ευχαριστώ για την προσπάθεια και την συνεργασία δείξατε όλη την χρονιά.
Ραντεβού τον Σεπτέμβρη με ανανεωμένη διάθεση και ενέργεια για το νέο σχολικό έτος!!!
Καλό καλοκαίρι
Με εκτίμηση,
Ελισάβετ Αντωνίου
ΣΕ ΠΕ6Ο Ν. ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024 είχα τη χαρά να παραστώ στην εκδήλωση – παρουσίαση του 13ου Νηπιαγωγείου Βόλου. Οι μαθητές/ες και οι εκπαιδευτικοί κ.κ. Ευαγγελία Σδρούλια ΠΕ60, Αρίστη Αγερώτη ΠΕ60, Κατερίνα Παπαδανιήλ ΠΕ60 και Παναγιώτα Μπουκουβάλα ΠΕ06 παρουσίασαν τη σχολική δράση «Η Ιστορία της Γραφής» στην κατάμεστη από γονείς και στελέχη της εκπαίδευσης αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου
Στην σχολική δράση παρουσιάστηκαν τα παρακάτω προγράμματα που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς:
Το Σχέδιο δράσης της Σχολικής Μονάδας «Διαδρομές στα μονοπάτια της παιδικής λογοτεχνίας»
Το Πολιτιστικό Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων «Η ιστορία της γραφής από το παρελθόν στο παρόν»
Το ευρωπαϊκό eTwinning έργο με τίτλο: “Art habet or Alphabet with art!”
Οι μαθητές και οι μαθήτριες πλαισίωσαν την παρουσίαση με μουσικά και θεατρικά δρώμενα.
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού βιβλίου είχαμε τη χαρά την Τρίτη το απόγευμα, 9/4/2024 να έχουμε κοντά μας την συγγραφέα – δασκάλα κα Εύη Γίτσα η οποία μας μίλησε για την Δημιουργική γραφή και την Φιλαναγνωσία, αλλά και τον Νομικό, Συγγραφέα Ιστορικών Βιβλίων κο Γιώργο Σύρρο, ο οποίος μας τόνισε την αξία της ιστορίας στην προσχολική ηλικία.
Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία για όλους μας το ταξίδι στην Φιλαναγνωσία, στην Δημιουργική Γραφή και στην Ιστορία!!!
Είχαμε επίσης την χαρά να είναι στην παρέα μας οι τόσο δημιουργικές συνάδελφοι νηπιαγωγοί, κα Γεωργία Μητσιάκη και κα Μαρία – Ευθαλία Ρινάκου, Προϊσταμένη του 1ου Νηπιαγωγείου Σκοπέλου οι οποίες μας παρουσίασαν την καλή πρακτική δανειστικής βιβλιοθήκης που υλοποιούν φέτος στο 1ο νηπιαγωγείο Σκοπέλου, μία βιωματική, καινοτόμο προσέγγιση για την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας με τίτλο: “Αγαπώ το βιβλίο… παίζοντας”
!!! Εντυπωσιαστήκαμε από την ποικιλομορφία των υλικών που χρησιμοποιούν, όπως και με την πρωτοτυπία των ιδεών που εφαρμόζουν!!
Σας ευχαριστούμε όλους και όλες!!! Ήταν μία όμορφη και δημιουργική συνάντηση η οποία διοργανώθηκε από τις Συμβούλους Εκπαίδευσης Ν. Μαγνησίας, στο πλαίσιο της επιστημονικής και παιδαγωγικής καθοδήγησης!!!!
Ομαλή μετάβαση των παιδιών στο Δημοτικό Σχολείο. Μια άψογη παρουσίαση του θέματος, δίνοντας λύσεις στους προβληματισμούς των γονιών από την Σύμβουλο Εκπαίδευσης Νηπιαγωγών Μαγνησίας Κα Elisabet Antoniou στο 3ο Νηπιαγωγείο Νέας Ιωνίας.
Ένα εξαιρετικό απόγευμα περάσαμε στην ημερίδα που διοργανώθηκε από τις συμβούλους εκπαίδευσης Ν. Μαγνησίας, με την κα Ευσταθία Βαλιάντζα-Αφτιά, Δρ. Μηχανικό Περιβάλλοντος και Νηπιαγωγό, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια Παιδαγωγικής ΤΕΑΠΗ-ΕΚΠΑ και π. Επισκέπτρια Καθηγήτρια με εντολή διδασκαλίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
Η ημερίδα που διεξήχθη την Τετάρτη το απόγευμα 3-4-2024, από τις 17.30 έως τις 19.30 στα 26ο και 6ο Νηπιαγωγεία Βόλου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 13ου δημοτικού σχολείου Βόλου, είχε τίτλο:
«Γιατί το Μάθημα στην Φύση κάνει τα παιδιά εξυπνότερα, με εξηγήσεις εισαγωγής στην Παιδαγωγική του Εγκεφάλου σύμφωνα με συμπεράσματα των Νευροεπιστημών του 21ου αιώνα».
Ευχαριστούμε πολύ την κα Ευσταθία Βαλιάντζα-Αφτιά για την εξαιρετική εισήγησή της. Η εισηγήτρια επιχείρησε να εκλαϊκεύσει τις βελτιώσεις που μπορούν να γίνουν στην Παιδαγωγική των νηπίων, με βάση τα συμπεράσματα των Νευροεπιστημών και της Επιγενετικής του 21ου αιώνα.
Επιπλέον ευχαριστούμε τις νηπιαγωγούς των 26ου & 6ου Νηπιαγωγείων Βόλου και τον διευθυντή του 13ου δημοτικού σχολείου για τη διάθεση της αίθουσας εκδηλώσεων και την άριστη φιλοξενία. Επίσης ευχαριστούμε τις, τους συναδέλφους για το ενδιαφέρον και την συμμετοχή τους.
Συγχαρητήρια στις συναδέλφους που παρουσίασαν τα βραβευμένα και πολύ ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus και etwinning στο webinar που διεξήχθη την Τετάρτη 20-3-2024, από τις 18.00 έως τις 20.00.
Παρουσιάστηκαν τα εξής αξιόλογα ευρωπαϊκά προγράμματα:
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ WEBINAR
«Διάχυση καλών πρακτικών βραβευμένων ευρωπαϊκών προγραμμάτων» “Prevention is better than Cure, as Hippocrates said.” Ευρωπαϊκό Βραβείο Καινοτόμου Διδασκαλίας EITA 2023 • Αντωνίου Ελισάβετ, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Προσχολικής Αγωγής Ν. Μαγνησίας. • Νικολαϊδου Σιμέλα, ΠΕ60, Νηπιαγωγός, υποδιευθύντρια 3ου Ν/Γ Λάρισας. Med «Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης» |
«L.I.F.E.: Little Inventors save Forest Ecosystems. »
1o Βραβείο στον 17ο Διαγωνισμό eTwinning • Λουτσοπούλου Σοφία, ΠΕ60, Νηπιαγωγός στο Ν/Γ Παστίδας Ρόδου. Med «Ψυχοπαιδαγωγική της Ένταξης ‘Ένα Σχολείο για Όλους» |
«Little Helen plays with us and learns#STEM3. » Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας • Καραδήμου Ελένη, ΠΕ60, Νηπιαγωγός, Προϊσταμένη 10ου Ν/Γ Ν. Ιωνίας, Med ¨Διοίκηση και Οργάνωση Εκπαιδευτικών Μονάδων», «Σχολή Οικονομίας και Διοίκησης Οργανισμών, Μάρκετινγκ & Τουρισμού. |
«Children Are Climate Heroes»
Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας • Μπέκα Αποστολία, ΠΕ60, Νηπιαγωγός, Προϊσταμένη 4ου Ν/Γ Ν. Ιωνίας, Κάτοχος 2 Μεταπτυχιακών Διπλωμάτων, επιμορφώτρια στο Β επίπεδο των ΤΠΕ του ΔΙΟΦΑΝΤΟΥ και του ΙΕΠ.
|
«Sing, Play, and Move!»
«Our color Calendar» Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας • Τσιγάρα Σοφία, ΠΕ60, Νηπιαγωγός στο 6ο Νηπιαγωγείο Βόλου. |
Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén