Δημοσιεύθηκε στην Ρομποτική

Διαγωνισμός Ρομποτικής ΕΕΛΛΑΚ

Τη χρονιά που πέρασε αποφασίσαμε να λάβουμε μέρος στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση και να αξιοποιήσουμε με τον τρόπο αυτό την αγάπη μας για τη ρομποτική!

Το 2ο πρωινό τμήμα, λοιπόν, εκπροσώπησε επάξια το νηπιαγωγείο μας με 2, μάλιστα, συμμετοχές

τους ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ

και τους

2Π: ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Καθώς ο διαγωνισμός για το έτος 2019-2020 επικεντρώθηκε στην Κλιματική Αλλαγή, με τις 2 ομάδες μας προσπαθήσαμε να προσεγγίσουμε αφενός το ζήτημα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας και αφετέρου αυτό της Προστασίας του Περιβάλλοντος!

Και καταφέραμε όχι μόνο να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας σε θέματα περιβάλλοντος, αλλά και να διακριθούμε!

Μπορείτε να διαβάσετε για εμάς και τα έργα μας, καθώς και για όλη τη διαδικασία του διαγωνισμού στο: https://openedtech.ellak.gr

Πολλά-πολλά συγχαρητήρια στα αστεράκια μας!!!!!!!!!!!!

Δημοσιεύθηκε στην Ρομποτική

Διαγωνισμός Ρομποτικής WRO Hellas «Χορεύοντας την Άνοιξη»

Παρά το γεγονός της αναγκαστικής διακοπής λειτουργίας του νηπιαγωγείου λόγω της πανδημίας, η επικοινωνία μας δεν σταμάτησε στιγμή, αλλά ούτε και η αγάπη μας για τη ρομποτική «ξέφτισε» καθόλου…

Έτσι, το 2ο πρωινό τμήμα του νηπιαγωγείου μας εκπροσωπήθηκε από 2 ομάδες μαθητών με μεράκι, φαντασία και αγάπη: τα ΜΕΛΙΣΣΑΚΙΑ και τους ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΣ που δημιούργησαν πρωτότυπες ανοιξιάτικες χορογραφίες!

Η δουλειά όλων των παιδιών ήταν εξαιρετική, γι’ αυτό και οι συμμετοχές μας κατάφεραν να περάσουν στην  τελική φάση του διαγωνισμού, να συγκεντρώσουν πολλές ψήφους στην ψηφοφορία κοινού και να κατακτήσουν πολύ καλές θέσεις στο σύνολο των διαγωνιζομένων! Προπάντων, όμως, τα παιδιά μας κατάφεραν να διασκεδάσουν, να δουλέψουν ομαδικά και να ακονίσουν το μυαλό τους!!!

Για όσους δεν είδαν τις συμμετοχές μας, να η ευκαιρία!

Δημοσιεύθηκε στην etwinning

eTwinning project: “Junior STEM Kitchen Lab”

Το etwinning έργο «Junior STEM Kitchen Lab» που ανέλαβε να υλοποιήσει το νηπιαγωγείο μας στο πλαίσιο της Δράσης STEM 2.0 ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία και παρουσιάστηκε στην ΕΥΥ του etwinning.

Ενδεικτικά, παρατίθεται ένα online παιχνίδι γνωριμίας κι εξοικείωσης με τα γαλακτοκομικά προϊόντα:

Δημοσιεύθηκε στην etwinning

1ο βραβείο στον 15ο Εθνικό Διαγωνισμό Έργων eTwinning!

Το αγαπημένο μας έργο «DinoStem» διακρίθηκε στον 15ο Εθνικό Διαγωνισμό Έργων eTwinning αποσπώντας το 1ο βραβείο!!!!!

eTwinning_contest_15_winners