Ειδικό βραβείο για τον διαγωνισμό Χαϊκού

Οι μαθητές του Δ. Σχ. Ν. Σκοπού (ν. Σερρών) της Στ τάξης που μαθαίνουν γαλλικά (σχολικό έτος 2016-2017) συμμετείχαν στον διαγωνισμό χαϊκού και κέρδισαν  ειδικό βραβείο για τη δημιουργία τους με θέμα το φθινόπωρο.

Τα παιδιά εμπνεύστηκαν από τον πίνακα ζωγραφικής του Vincent Van Gogh με τίτλο Φθινόπωρο (L’automne) και η δημιουργία τους στα γαλλικά είναι:

Feuilles rouges, jaunes, orange

Tombent sur la terre-quelle tristesse!

Il pleut dans mon cœur…

Η μετάφραση στα ελληνικά είναι:

Φύλλα κόκκινα, κίτρινα, πορτοκαλί

Πέφτουν στη γη- τι θλίψη!

Βρέχει μέσα στην καρδιά μου

Τι είναι τα χαϊκού

Αυτά τα ποιήματα δημιουργούν μία εικόνα με λίγες λέξεις και εκφράζουν και συναισθήματα. Ένας πίνακας ζωγραφικής, μία φωτογραφία ή μία βόλτα στη φύση μπορούν να μας δώσουν το ερέθισμα να γράψουμε ένα χαϊκού.

Τα χαϊκού είναι ποιήματα χωρίς να έχουν απαραίτητα ομοιοκαταληξία. Αποτελούνται από 3 στίχους όπου:

• ο πρώτος στίχος περιλαμβάνει 5 συλλαβές
  • ο δεύτερος στίχος περιλαμβάνει 7 συλλαβές
  • ο τρίτος στίχος περιλαμβάνει 5 συλλαβές

Μπορείτε να διαβάσετε χαϊκού στα ελληνικά όπως αυτά που έχει γράψει ο Γεώργιος Σεφέρης.