Τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας παρέχουν τη δυνατότητα σε ενήλικες, 18 ετών και άνω, που δεν έχουν ολοκληρώσει την εννιάχρονη υποχρεωτική εκπαίδευση, να συνεχίσουν τις σπουδές τους και να αποκτήσουν τίτλο ισότιμο με το απολυτήριο του Γυμνασίου.
Διάρκεια φοίτησης: Δύο σχολικά έτη
Ώρες διδασκαλίας: 25 την εβδομάδα
Ωράριο λειτουργίας: απογευματινές ώρες 16:50 – 20:30 από Δευτέρα έως Παρασκευή
Μαθήματα που διδάσκονται: Ελληνική Γλώσσα, Μαθηματικά, Πληροφορική, Αγγλική Γλώσσα, Κοινωνική Εκπαίδευση, Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Φυσικές Επιστήμες, Αισθητική Αγωγή
Σχέδια δράσης: Τα σχέδια δράσης είναι μια διδακτική ενότητα, το αντικείμενο της οποίας επιλέγεται από τους εκπαιδευόμενους
Συμβουλευτικές υπηρεσίες: Οι εκπαιδευόμενοι υποστηρίζονται στη μαθησιακή τους πορεία από τις συμβουλευτικές υπηρεσίες του ΣΔΕ, έναν καινοτόμο θεσμό που περιλαμβάνει έναν σύμβουλο ψυχολόγο και έναν σύμβουλο σταδιοδρομίας για κάθε Σχολείο.
Μέσω της ενεργής συμμετοχής αυτών και χρησιμοποιώντας βιωματικές μεθόδους μάθησης καλλιεργούνται διάφορα χαρακτηριστικά των εκπαιδευομένων, όπως η κριτική ικανότητα, η δημιουργικότητα, οι επικοινωνιακές και κοινωνικές δεξιότητες, η ενσυναίσθηση, η ομαδικότητα και το πνεύμα συλλογικότητας.