ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΆ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΏΝ ΒΑΡΎΤΗΤΑΣ

Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με τον Νόμο 4777/2021 (Α΄25) ο συντελεστής βαρύτητας που αποδίδεται σε κάθε ένα από τα τέσσερα (4) πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα εκφράζεται σε ποσοστό επί τοις εκατό (%) και δεν μπορεί να είναι μικρότερος του 20%. Το άθροισμα των συντελεστών αποδίδει το 100%.

Στις περιπτώσεις των Σχολών, Τμημάτων ή Εισαγωγικών Κατευθύνσεων, η εισαγωγή στις οποίες προϋποθέτει την εξέταση σε ειδικό μάθημα ή πρακτικές δοκιμασίες, ο συντελεστής βαρύτητας που αποδίδεται στο ειδικό μάθημα ή τις πρακτικές δοκιμασίες είναι είτε 10% είτε 20%.

Οι Σχολές, Τμήματα ή Εισαγωγικές Κατευθύνσεις, η εισαγωγή στις οποίες προϋποθέτει την εξέταση σε ένα (1) ή δύο (2) ειδικά μαθήματα με επιλογή των υποψηφίων μεταξύ περισσοτέρων, αποδίδουν τον ίδιο συντελεστή βαρύτητας σε όλα τα ειδικά μαθήματα επιλογής, ο οποίος είναι είτε 10% είτε 20%.

Στις περιπτώσεις των Σχολών, Τμημάτων ή Εισαγωγικών Κατευθύνσεων, στις οποίες εξετάζονται δύο (2) ειδικά μαθήματα το άθροισμα των συντελεστών βαρύτητας που τους αποδίδονται είναι το 20% και το ποσοστό που αποδίδεται σε κάθε ένα από τα ειδικά μαθήματα δεν μπορεί να είναι μικρότερο του 8%.

Τα ποσοστά που αποδίδουν τα ειδικά μαθήματα προστίθενται στο 100% που αποδίδουν τα τέσσερα (4) πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ_ΕΠΑΛ_ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ_2022_ΤΕΛΙΚΟ (1)

Κατηγορίες: Γ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι Συντελεστές Βαρύτητας Πανελλαδικά Εξεταζομένων Μαθημάτων 2021 – 2022 & Οι Συντελεστές της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής

Οδηγίες για την υποβολή αίτησης των Στρατιωτικών Σχολών

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό Υλικό | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες για την υποβολή αίτησης των Στρατιωτικών Σχολών

Καθορίστηκε, με δύο αποφάσεις που υπέγραψε    η υφ. Παιδείας Ζέττα Μακρή η διδακτέα  – εξεταστέα ύλη  των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ’ τάξης ημερήσιων και εσπερινών ΓΕΛ και ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2021-2022.

Η εξεταστέα ύλη εκδόθηκε ύστερα από

1.   Την υπ’ αρ. 32/25-06-2021 πράξη του Δ.Σ. του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, και,
  2.   Το υπό στοιχεία 125/ΕΟΕ/07-07-2021 έγγραφο του Εθνικού Οργανισμού Εξετάσεων
Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό Υλικό | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πανελλαδικές 2022:Η διδακτέα – εξεταστέα ύλη των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων ΕΠΑΛ

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΣ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ (ΩΣ 18.02.2022)

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Λιμενικού Σώματος www.hcg.gr η προκήρυξη διαγωνισμού εισαγωγής ιδιωτών στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.- ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, ακαδημαϊκού έτους 2022-2023 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων. ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΡΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο συμπλήρωσης και υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά τις ημερομηνίες υποβολής τους και τις απαιτούμενες διαδικασίες. Σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, όσοι/ες έχουν τα απαιτούμενα προσόντα και επιθυμούν να εισαχθούν στις παραγωγικές Σχολές του Λ.Σ. ΕΛ.ΑΚΤ., συμπληρώνουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση για την συμμετοχή στο διαγωνισμό εισαγωγής στην Σχολή Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. ή / και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, σε ηλεκτρονική εφαρμογή που θα λειτουργήσει ειδικά για το διαγωνισμό, τις ημερομηνίες από 04/02/2022 ημέρα Παρασκευή, έως και 18/02/2022 ημέρα Παρασκευή. Μετά την 18/02/2022 δεν γίνονται δεκτές αιτήσεις συμμετοχής.

Κατηγορίες: ΕΠΑΛ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΣ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ (ΩΣ 18.02.2022)

ΧΑΡΤΗΣ 4ου ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΧΑΡΤΗΣ 4ου ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

Yπολογιστικό νέφος

Τι είναι το Cloud Computing (Υπολογιστικό Νέφος) ;

Σε ποιους αναφέρονται αυτές οι τεχνολογίες και τι ανάγκες ικανοποιούν;

Πως το ανοιχτό λογισμικό μπορεί να προσφέρει στην ανάπτυξη των τεχνολογιών αυτών;

Για να κατεβάσετε την παρουσίαση πατήστε παρακάτω :

Για ανάγνωση  πατήστε παρακάτω:

Κατηγορίες: Πληροφορική | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Yπολογιστικό νέφος

Αναβάθμιση Υπολογιστή – Τι πρέπει να Προσέξουμε

Ακόμη και ο καλύτερος υπολογιστής της αγοράς, σε μερικά χρόνια θα είναι ξεπερασμένος. Σε αντίθεση όμως με άλλες οικιακές συσκευές, έναν παλιό υπολογιστή δεν χρειάζεται απαραίτητα να τον πετάξουμε και να πάρουμε καινούριο. Στον οδηγό αυτό θα δούμε τι θα πρέπει να προσέξουμε στην αναβάθμιση υπολογιστή. Έχουμε λοιπόν έναν  υπολογιστή που έχει αρχίσει να   δείχνει τα χρόνια του για τις  εφαρμογές που τον χρειαζόμαστε, είτε είναι απαιτητικό gaming, είτε βαριά επαγγελματικά προγράμματα, είτε ταινίες, εφαρμογές office, και πλοήγηση στο Internet. Για περισσότερες πληροφορίες  κατεβάστε το συνολικό Άρθρο  παρακάτω: Αναβάθμιση Υπολογιστή

Κατηγορίες: Πληροφορική | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αναβάθμιση Υπολογιστή – Τι πρέπει να Προσέξουμε